Chłodnik zupa

Chłodnik – czyli sprawdzona metoda na upały

Latem nie mamy ochoty na gotowanie. Gorąca aura nie sprzyja przesiadywaniu w kuchni w towarzystwie gorących garnków, a upały to idealny czas na chłodniki. Właściwie każde warzywo lub owoc może być podstawą takiej orzeźwiającej zupy. W gorący dzień nic tak dobrze nie zaspokoi apetytu i nie ugasi pragnienia jak chłodnik. Zimne zupy można przyrządzać na słodko lub na ostro, a w każdej postaci są smaczne.

Co jemy, gdy jest gorąco?

Wraz z nadejściem lata zmienia się nasza dieta. W sklepach i na straganach pojawiają się świeże warzywa i owoce, które kuszą smakiem i zapachem. Dość mamy tłustych potraw, gęstych sosów
i rozgrzewających zup, na które mieliśmy ochotę zimą. Dzienny jadłospis zaczynamy komponować w inny sposób. Między głównymi posiłkami chętnie sięgamy po owoce, lody i napoje. W związku
z tym, nie chce nam się jeść, ale przecież musimy dostarczyć organizmowi coś pożywnego, co doda siły i energii. Świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie chłodnika, czyli zupy podawanej na zimno.

Dlaczego warto jeść chłodniki?

Chłodniki to przyrządzane i podawane na zimno zupy. Nie tylko świetnie gaszą pragnienie, ale są także bardzo odżywcze. Mają bowiem bardzo dużo witamin i związków mineralnych. Często robi się je z botwinki lub buraków, a te są doskonałym źródłem witamin A, C, PP, B1 i B2, a także licznych minerałów, m.in. fosforu, sodu, wapnia i żelaza. Dzięki zawartości kefiru czy maślanki chłodnik jest także dobrym źródłem zdrowego białka.

Czytaj również  5 produktów, które pomogą zastąpić Ci mięso

Jak przygotować dobry chłodnik?

Latem, gdy na straganach pełno jest świeżych warzyw i owoców, przygotowanie chłodnika nie jest trudną sztuką. Przede wszystkim, musimy wybrać dobre składniki, a po przygotowaniu zupy przechowywać ją w lodówce, by miała odpowiednią temperaturę. Możemy też schłodzić talerze, a jeśli będziemy jeść na dworze, dobrym pomysłem jest umieszczenie wazy w większym naczyniu wypełnionym po brzegi lodem. Z chłodnikami możemy eksperymentować. Bardzo smaczne są te wykonane na bazie maślanki, kefiru czy jogurtu naturalnego. Do najpopularniejszego chłodnika litewskiego dodajemy ugotowaną i pokrojoną botwinkę, młode buraki, zielone ogórki, posiekany szczypiorek, koperek, rzodkiewkę i jajka ugotowane na twardo. Bardzo smaczne jest także pochodzące z Hiszpanii gazpacho, które robi się z pomidorów i papryki. Do chłodników można także dodawać dynie i wszelkie inne mięsiste i posiadające intensywny smak warzywa, a także zioła. Dla urozmaicenia warto przygotować chłodną zupę z owoców. Można przygotować zupę z owoców, np. z truskawek, melonów lub arbuzów.

Chłodniki są smaczne i zdrowe, a przygotowuje się je bardzo szybko. Schłodzona zupa to idealne danie na upalny dzień.