Aspirator do nosa dla dziecka – wskazówki jak wybrać

Aspirator jest urządzeniem, które odsysa wydzieliną zalegającą w drogach oddechowych i przy okazji udrażnia nos. Dlatego dziecko może swobodnie oddychać i pokonać infekcję bez różnego rodzaju powikłań. Warto bowiem pamiętać, że niemowlęta oddychają przez nos i nie potrafią wydmuchać zalegającej tam wydzieliny. Stąd każda niedrożność jest dla nich groźna. Rozwiązaniem w tej sytuacji są aspiratory np. Katarek.

Drogi oddechowe u niemowląt

U małych dzieci drogi oddechowe są słabo rozwinięte. Z tego powodu infekcje rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Maluchy nie potrafią prawidłowo wysiąkać nosa lub tego nie lubią. Stąd eksperci zalecają przyzwyczajać do tego dzieci od pierwszych tygodni ich życia. Pomów w tym przypadku może aspirator. Jak jednak wybrać model bezpieczny dla dziecka, a zarazem skuteczny w działaniu?

Rodzaje aspiratorów i ich charakterystyka

Na rynku spotkać się można z kilkoma rodzajami aspiratorów. Są to aspiratory z ustnikami, modele podłączane do odkurzacza np. marki Katarek, aspiratory elektryczne oraz popularne gruszki.

Odsysacze z ustnikiem są urządzeniami bardzo prostymi. Posiadają wężyk i dwie końcówki. Jedna przykładana jest do noska dziecka, a druga do ust rodzica, który za pomocą wdechu wyciąga z nosa zalegającą tam wydzielinę. Za sprawą filtrów jest to bezpieczne i higieniczne. Nie zawsze jednak siła ssąca pozwala na usunięcie całej wydzieliny. Poza tym taki aspirator trudno jest utrzymać w sterylnej czystości.

Czytaj również  Jak wybrać dobre mleko początkowe dla niemowląt?

Kolejnym rodzajem odsysaczy są aspiratory podłączane od odkurzacza np. marki Katarek. Posiadają one komorę redukującą, która sprawia, iż ssanie odkurzacza domowego nie jest za duże. Finalnie zebrana wydzielina trafia do specjalnego zbiorniczka i dziecko nie czuje się w czasie całego procesu odsysania źle. Dla niektórych jednak aspiratory Katarek mogą być za głośne.

Kolejne są aspiratory elektryczne. Niestety to urządzenia dość drogie, ale za to ciche i posiadające sporą moc. Wyglądają na pierwszy rzut oka jak elektroniczne termometry. Czasem wymagają kupowania wkładów wymiennych. Dobry aspirator elektryczny posiadać musi atesty. Wówczas można mieć pewność, że do jego produkcji nie wykorzystane zostały żadne substancje toksyczne. Powinien być to zarejestrowany wyrób medyczny.

A może zwykła gruszka?

Który aspirator wybrać – elektryczny, z ustnikiem czy podłączany do odkurzacza Katarek? Są i zwolennicy tradycyjnych, gumowych gruszek znanych od wielu lat. To nic innego jak gumowy pojemnik z końcówką do nosa. Wystarczy go nacisnąć, włożyć do nozdrzy, puścić i gotowe. W przypadku małych dzieci taka gruszka często sprawdza się bardzo dobrze. Jednak, gdy nie zda egzaminu warto sięgnąć jak najbardziej po nowoczesne aspiratory.

Najdroższe są modele elektryczne, ale zarazem wyróżniają się znaczną praktycznością. Są też funkcjonalne. Dla rodziców spore znaczenie ma przede wszystkim łatwość czyszczenia, odpowiednia moc czy poziom generowanego hałasu.

Czytaj również  EasyLife Elite 2 - wózek, który ułatwi życie każdej mamie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *