mieszanie barwników spożywczych

Barwniki spożywcze – wszystko, co musisz wiedzieć

Z pewnością wiele osób w swoim życiu widziało etykiety na produktach spożywczych z napisem „Bez barwników i konserwantów”. Zazwyczaj na co dzień spotykamy się z taką sytuacją. Jak dobrze wiemy, barwnikami spożywczymi możemy również dekorować różnego rodzaju wypieki. W tym momencie z dużą dozą prawdopodobieństwa nasuwa się pytanie, a mianowicie: czy powinniśmy obawiać się stosowania barwników oraz czy ich stosowanie niesie za sobą jakieś konsekwencje. Dlatego, zanim barwniki spożywcze (zobacz: https://e-spar.com.pl/towar/barwniki-spozywcze-do-zywnosci/268714) zagoszczą w naszym życiu, warto dowiedzieć się wszystkiego na ich temat.

Co musimy wiedzieć na temat barwników spożywczych?

Barwniki to substancje zarówno naturalne, jak i chemiczne, które sprawiają, że dany produkt nabiera odpowiednich barw, dzięki czemu wizualny wygląd naszych wypieków będzie o niebo lepszy. Dekorowanie wszystkich słodkości będzie przyjemnością. W ten sposób możemy podkreślić aromat, który wiąże się z określoną barwą, co z pewnością doceni wiele osób. Barwniki naturalne zazwyczaj uznawane są za bezpieczne. Natomiast chemiczne w małych ilościach nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Jakie rodzaje barwników spożywczych możemy wyróżnić?

Otóż na samym początku możemy nadmienić dwie główne grupy, a mianowicie barwniki wodnorozpuszczalne oraz tłuszczorozpuszczalne. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, rozpuszczają się w wodzie i we wszystkich produktach wodnych. Z kolei barwniki tłuszczorozpuszczalne wykorzystywane są w głównej mierze do kremów maślanych, mas tłuszczowo-olejowych, a także masła kakaowego i czekolady. Kolejne rozróżnienie to barwniki w żelu, w proszku, w sprayu, w płynie, na bazie masła kakaowego, ale również zamsze w sprayu. Barwnik spożywczy w żelu bądź paście jest przede wszystkim dosyć wydajny i bardzo prosty w aplikacji, co zachwala wiele osób. Nie musimy długo czekać, aby osiągnąć zamierzony efekt. Wystarczy jedynie chwila. Specyfik w żelu stosuje się do różnego rodzaju wyrobów cukierniczych, a dokładnie do mas cukrowych, lukru, lodów czy marcepanu. Natomiast barwniki w proszku używa się do mas tłustych. Należałoby wspomnieć, iż barwnik w sprayu nie wymaga rozcieńczania. Wystarczy wstrząsnąć, a następnie rozpylić.

Czytaj również  Chłodnik – czyli sprawdzona metoda na upały

Następne w kolejce są barwniki z płynem, które doskonale sprawdzą się przy dekorowaniu aerografem. W tym przypadku możemy dekorować niemal wszystko z wyjątkiem jednego, czyli czekolady, ponieważ mogą pojawić się zacieki. Jednakże nie ma co się martwić. W takiej sytuacji perfekcyjnie odnajdą się barwniki na bazie masła kakaowego. Łatwe rozprowadzenie i brak zmiany konsystencji kremu to ogromne zalety tego rozwiązania. Zabarwianie kremów czekoladowych, mas zrobionych na bazie masła oraz polew nie będzie stanowiło problemu. Na samym końcu warto przypomnieć o zamszach w sprayu. Ich główna funkcja to dekorowanie wyrobów cukierniczych. Jednakże charakteryzują się innymi właściwościami niż zwyczajne barwniki. Dodatkowo mają w swoim składzie masło kakaowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *