Blender ręczny czy kielichowy – jaki wybrać?

Miłośniczki szybkich rozwiązań w kuchni z pewnością doceniają mnogość i różnorodność produktów dostępnych na rynku, jeśli chodzi o wyposażenie kuchni. Niekiedy jednak opcji jest tak dużo, że nie wiadomo jaki sprzęt wybrać. Spieszymy więc z pomocą i odpowiadamy na pytanie – blender ręczny czy kielichowy?

Czym cechuje się blender ręczny?

Blender ręczny jest urządzeniem, które nie zajmuje dużo miejsca. Składa się z trzonu, na który nakłada się odpowiednie końcówki. To w nim również znajduje się niewielki silniczek, który zazwyczaj posiada moc 600W. Blendery są zazwyczaj wybierane przez gospodynie domowe, ponieważ są to urządzenia wielofunkcyjne, jak również możliwości dodatków do nich są naprawdę imponujące. Można oczywiście nabyć model, który posiada tylko jedną końcówkę, jednak zazwyczaj blendery ręczne wybiera się tak, by pełniły kilka funkcji i zastępowały kilka sprzętów. W standardowym zestawie można nabyć blender, który posiada końcówkę służącą do rozdrabniania jedzenia na gładką masę. Mogą to być koktajle, zupy, musy itp. Jest ona wykonana ze stali nierdzewnej, a niewielkich rozmiarów nożyk jest w stanie posiekać nawet twardsze warzywa. Bardziej rozbudowane zestawy posiadają dodatkowe pojemniki, większe i mniejsze, które mają wyjmowane własne ostrza. Gdy moc sinika jest odpowiednio duża, ostrza te mogą być wykorzystywane nawet do kruszenia lodu. Ponadto w zestawie dołączona jest trzepaczka, która może się okazać bardzo przydatnym sprzętem podczas wyrobu domowych wypieków. Często taki zestaw jest wyposażony o specjalną końcówkę do wykonywania sosów.

Czytaj również  Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Jakie są wady i zalety blendera ręcznego?

Blender ręczny z odpowiednimi końcówkami może być sprzętem, który zastąpi wiele innych. To oszczędność pieniędzy (nawet wybierając droższe modele), czasu, miejsca w kuchni, a co najważniejsze – bardzo duża wygoda w użytkowaniu. Możliwe jest miksowanie zarówno gorących, jak i zamrożonych produktów. Końcówki czy pojemniki nie są trudne do umycia. Niestety miksowanie wymaga nieco uwagi, ponieważ należy całą czynność wykonać samodzielnie. Niekiedy ostrza blendera nie są dużych rozmiarów, dlatego może się okazać, że dokładne dotarcie do składników znajdujących się na dnie pojemnika wymaga nieco wprawy. Tym samym praca takiego urządzenia w przypadku większej ilości jedzenia może zająć chwilę czasu.

Czym cechuje się blender kielichowy?

Blender kielichowy składa się z silnika, który jest jednocześnie podstawą urządzenia oraz górnej części, czyli kielicha, który na dnie ma zamontowany nożyk. Całość zamyka się pokrywą, która chroni przed wydostaniem się produktów poza obszar kielicha. Blendery kielichowe zazwyczaj cechują się nieco większą mocą sinika, która oscyluje w okolicach 1000W. Podobnie jak blender ręczny, jest wykorzystywany do miksowania składników, które dadzą dania płynne – pożywną zupę, pyszny koktajl – ale dodatkowo może on dać domowej roboty masło orzechowe. Może posiadać dodatkowe opcje, takie jak młynek do kawy czy możliwość kruszenia kostek lodu.

Czytaj również  Lecznicze działanie soków owocowych i warzywnych

Jakie są wady i zalety blendera kielichowego?

Blender kielichowy jest zdecydowanie bardziej wygodny w użyciu, ponieważ w porównaniu do ręcznego nie wymaga tak dużej uwagi. Wszystkie składniki można wrzOrange Smoothie Ingwer Karotteucić do środka, a następnie włączyć maszynę. Kontrola jest konieczna jedynie przez kilka pierwszych sekund, później można spokojnie od niego odejść. Co jest jego największą zaletą, to z pewnością fakt, większość modeli ma opcję samodzielnego wyłączenia się, po zakończonej pracy.

Podczas zakupu warto wybierać modele o dużej sile oraz dużej pojemności kielicha. Tym samym  można zaoszczędzić sobie bardzo dużo pracy i skrócić czas przygotowywania posiłków. Niestety jest to sprzęt, który jest statyczny i zajmuje dość dużo miejsca. Ponadto rzadko ma dodatkowe opcje, a więc będzie się sprawdzał tylko do miksowania. Minusem jest również to, iż nie jest możliwe blendowanie w nim produktów gorących np. zup – należy je wcześniej wystudzić.

Miłośnicy wielofunkcyjności i oszczędności miejsca w kuchni powinni zdecydować się na wybór blendera ręcznego. Natomiast miłośnicy szybkich rozwiązań, którzy poświęcają na gotowanie mniej czasu i uwagi, będą bardziej zadowoleni z blenderów kielichowych.