kolano

Bóle kolana – przyczyny i leczenie

Ból kolana zwykle pojawia się po urazie. Czasami po prostu przewrócimy się i uderzymy, a ból jest dolegliwy. Ból kolana może też być sygnałem poważnej choroby, dlatego nie wolno go bagatelizować. Jakie choroby mogą powodować takie dolegliwości? Jak się je leczy?

Ból kolana wynikający z boreliozy

Borelioza to choroba odkleszczowa, która może dawać groźne powikłania – neurologiczne, stawowe i sercowe. Kiedy do organizmu, wraz ze śliną zakażonego kleszcza dostają się krętki Borrelia, mogą wraz z krwią dotrzeć do kolana, co powoduje ból kolana, jego obrzęk i gorączkę. Wystąpienie tych dolegliwości poprzedzają zmiany na skórze (tzw. rumień wędrujący). Jeśli obawiamy się, że możemy mieć problem z boreliozą, koniecznie odwiedźmy lekarza, który zaleci odpowiednią terapię antybiotykową.

Ból kolana wynikający z infekcji bakteryjnej

Silny ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry mogą zwiastować także bakteryjne zakażenie kolana. Do infekcji dochodzi w wyniku urazów ze skaleczeniem. Może tak się stać także wtedy, gdy nieumiejętnie wstrzyknięto lek do stawu kolanowego. W takiej sytuacji koniecznie trzeba iść do lekarza, który zaleci antybiotyk. W doborze właściwego leku pomoże badanie płynu stawowego na posiew i wykonanie antybiogramu. Jeśli zakażenie jest rozległe, trzeba zrobić artroskopię, w trakcie której przeprowadza się płukanie kolana.

Czytaj również  Spędzasz 8 godzin dziennie przed komputerem? Zadbaj o zdrowie Twojego kręgosłupa

Ból kolana wynikający ze zmian zwyrodnieniowych

Może pojawić się także ból kolana będący wynikiem starzenia się tkanki chrzęstnej i przeciążenia stawów – dźwigania, nadwagi lub biegania w butach, które nie amortyzują wstrząsów. Oznaką tego jest sztywnienie i ból kolana podczas schodzenia ze schodów, który z czasem staje się coraz silniejszy, a towarzyszy temu trzeszczenie w stawie i ograniczenie ruchomości. Może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk. Jeśli dolegliwość wynika z przeciążenia, wystarczy oszczędzać staw. Jeśli zaś utrzymuje się dłużej niż tydzień, bóle są silne lub występuje poranna sztywność, odwiedźmy lekarza, który zleci USG lub RTG stawu. Leczenie zależy od zaawansowania choroby. W jej początkowym stadium wystarczą maści oraz żele przeciwbólowe np: 4Flex i przeciwzapalne lub fizykoterapia. Konieczna może się okazać blokada stawu, do którego wstrzykuje się lek sterydowy albo regenerujący chrząstkę.

Ból kolana a choroby reumatyczne

Ból kolana połączony z nawracającym wysiękiem w kolanie mogą być pierwszymi objawami zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK). Kolana może atakować także reumatoidalne zapalenie stawów. Kolano boli przy każdym kroku, jest obrzęknięte, skóra zaczerwieniona lub nieco sina, często cieplejsza. Pojawia się poranna sztywność stawu, która utrzymuje się przez godzinę. W takiej sytuacji koniecznie odwiedźmy lekarza, najlepiej reumatologa, który postawi diagnozę na podstawie badań laboratoryjnych, USG, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej oraz indywidualnie dobierze terapię. Podstawą leczenia są leki hamujące lub zmniejszające zapalenie i przeciwbólowe. Czasem konieczna jest operacja lub rekonstrukcja zniszczonego stawu (endoproteza).

Czytaj również  Medycyna estetyczna - niezbędne informacje

Ból kolana jest bardzo uciążliwy, a jeśli się pojawi, nie lekceważmy go. Obserwujmy objawy, by wszystko dokładnie powiedzieć lekarzowi, który zleci odpowiednie leczenie.