Wiele osób zastanawia się czy spożywanie mięsa jest zdrowe. Wegetarianie nie włączają go do swojej codziennej diety z pobudek etycznych. Niektórzy nie jedzą mięsa dlatego, że po prostu im ono nie smakuje. Jednak czy nasz organizm potrzebuje mięsa? Czy zawiera ono korzystne dla człowieka wartości odżywcze? Czego dostarcza nam drób, wołowina czy wieprzowina?
Jakie składniki zawiera mięso?
Miłośnicy mięsa nie wyobrażają sobie obiadu bez kotleta, a wegetarianie często uważają mięso za szkodliwe dla zdrowia. Badania jednak udowadniają, że mięso zawiera wiele wartościowych składników, których nie odnajdziemy w takiej postaci czy stężeniu w innych artykułach spożywczych. Dlatego warto chociaż od czasu do czasu zjeść posiłek skomponowany z dodatkiem drobiu, wołowiny czy też mięsa wieprzowego. Aminokwasy zawarte w mięsie rozwijają nasz organizm i zapewniają mu dobre funkcjonowanie. Mięso to również źródło białka, cynku, niacyny, żelaza, oraz bardzo wielu witamin z grupy B. Oczywiście nie należy przesadzać z jego ilością. Spożycie posiłku mięsnego 2 razy w ciągu tygodnia w zupełności wystarczy.
Które mięso jest najbardziej zdrowe?
Jak wiadomo mięso białe to drób oraz mięso ryb. Do mięsa czerwonego zaliczamy wieprzowinę, baraninę czy wołowinę. Które z nich zawiera więcej właściwości odżywczych? Mięso z kurczaka i indyka jest bogate w białko, a jednocześnie lekkostrawne. Sprawia to, że zaleca jego spożywanie osobom zmagającym się z chorobami przewodu pokarmowego lub będących na diecie odchudzającej. Wówczas jednak nie panieruje się go i nie smaży, a przyrządza raczej w parowarze z dodatkiem świeżych przypraw czy ziół.
Więcej cynku, żelaza oraz licznych witamin należących do grupy B znajdziemy jednak w wołowinie. Spożywanie posiłków z dodatkiem mięsa wieprzowego zaleca się też ze względu na to, że jest ono cennym źródłem kolagenu. Jego niedobór, który przychodzi z wiekiem może objawiać się ubytkami w stawach i kościach, a także występowaniem zmarszczek. Warto wiedzieć, że w mięsie wieprzowym znajdują się kwasy tłuszczowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Oprócz tego, zawarte w tym mięsie składniki przyczyniają się do regeneracji tkanek, a także syntezy witamin takich jak K, D czy A.
Jakie są skutki niejedzenia mięsa?
Osoby, które od wielu lat nie jedzą mięsa są zwykle bardzo szczupłe. Mięso zawiera białko niezbędne do zbudowania odpowiedniej masy ciała. A to właśnie białko buduje nasze mięśnie, więc permanentne nie dostarczanie go w odpowiedniej ilości naszemu organizmowi może powodować niedobór masy ciała i zaburzenia wzrostu. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o dietę bogatą w białko w okresie dorastania. Witamina B12, którą zawiera mięso pełni olbrzymią rolę w procesie wzrostu komórek, jest też odpowiedzialna za tworzenie struktur DNA oraz jest niezbędna podczas procesu przemiany węglowodanów. Jej zbyt mała ilość (podobnie jak niedobór żelaza) może spowodować u nas niedokrwistość.
Oczywiście spożywanie mięsa nie powinno wykraczać poza wyznaczone normy. Zbyt duża jego ilość może znacznie podwyższyć cholesterol i doprowadzić do miażdżycy czy zawału serca. Dobrze jest też wiedzieć, jak odpowiednio przyrządzać mięso i z czym je podawać. Najlepiej serwować mięso z warzywami i nie dodawać do niego zbyt dużej ilości soli. Lepiej zastąpić ją świeżymi przyprawami i ziołami. Smacznego!