mycie zebow w rodzinie

Dlaczego tak ważne jest mycie zębów dziecka?

Promienny i biały uśmiech to wizytówka każdego człowieka, która zawsze robi dobre wrażenie. O zęby trzeba jednak dbać już od najmłodszych lat, żeby zachwycały pięknem i nieskazitelnym blaskiem. Dlaczego wypracowanie nawyku regularnego mycia zębów u dzieci jest tak ważne?

Oczyszczanie zębów z resztek pokarmów, niszczących kwasów oraz innych czynników działających negatywnie na szkliwo i przyczyniających się do powstawania próchnicy, to podstawowa czynność, którą musimy wykonywać, jeśli chcemy cieszyć się promiennym uśmiechem. Higiena jamy ustnej powinna być nawykiem, do którego przyzwyczajamy już małe dzieci. Jak to zrobić i dlaczego jest to tak istotne?

pasta-do-zebow-dla-dzieci-tolpa
Pasta do zębów dla dzieci (źródło: http://tolpa.pl/dziecko,k174,f,t56)

Jak dbać o higienę jamy ustnej u malucha?

O higienę jamy ustnej u dziecka powinniśmy zacząć dbać już przed pojawieniem się pierwszych ząbków. Warto wówczas przemywać dziąsła maluszka gazikiem namoczonym w naparze z rumianku, który posiada właściwości antyseptyczne i odświeżające. Dzięki temu ograniczymy rozwój bakterii, a także zaczniemy powoli przyzwyczajać dziecko do pielęgnacji jamy ustnej. Po pojawieniu się pierwszych ząbków, czyli około 1 roku życia, higiena jamy ustnej staje się jeszcze bardziej ważna. Wówczas warto zacząć używać delikatnej szczoteczki przeznaczonej dla potrzeb najmłodszych dzieci, która wymiecie resztki pokarmów i utrwali nawyk pielęgnacji zębów. Najlepiej szczotkować zęby dziecka 2 razy dziennie, zwracając szczególną uwagę na mycie po ostatnim posiłku. Na tym etapie nie zaleca się jeszcze używania pasty do zębów, maluch powinien po prostu oswajać się z nowym przedmiotem.

Czytaj również  Aspirator do nosa dla dziecka – wskazówki jak wybrać

Szczoteczki, pasty i nici, czyli niezbędne akcesoria

Higiena jamy ustnej w młodym wieku musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka. Należy korzystać z delikatnych środków, które nie podrażnią ząbków i dziąseł. Szczoteczka powinna mieć bezpieczne krawędzie oraz miękkie włosie. Trzeba też pamiętać o jej regularnej wymianie – najlepiej co 2-3 miesiące. A co z pastami? Dzieci do 6 roku życia powinny korzystać z past bez fluoru lub zawierających jego obniżoną zawartość. Na rynku znajdziemy wiele produktów, w których składnikami czynnymi są naturalne składniki, np. ekstrakt z tymianku. Są one o wiele bezpieczniejsze dla zdrowia malucha – trzeba bowiem pamiętać, że dzieci często połykają pastę. Starsze dzieci warto także zachęcać do korzystania z nici dentystycznych. Dzięki temu higiena jamy ustnej będzie kompleksowa.

Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna?

Oswajanie dziecka z myciem zębów już od najmłodszych lat pozwoli wypracować zdrowe nawyki, które zaprocentują w przyszłości. Maluch będzie chętnie sięgał po szczoteczkę i pastę, uniknie problemów z próchnicą, będzie rzadziej gościł w gabinecie dentystycznym. Odpowiednio wcześniej wdrożone nawyki dotyczące higieny jamy ustnej sprawią, że pierwsze ząbki będą się rzadziej psuć. Bardzo ważny jest także aspekt psychologiczny – dziecku mającemu zdrowe zęby wizyty u dentysty nie będą kojarzyć się negatywnie – a to na pewno zaowocuje w przyszłości, nawet w dorosłym życiu.

Czytaj również  Jaki podgrzewacz do butelki będzie najlepszy?