Coraz więcej osób wybiera dietę wegetariańską i rezygnuje z jedzenia mięsa. Dietetycy nie są zgodni co do tego, czy taka dieta jest zdrowa. Wielu z nich twierdzi, że musimy jeść mięso, które dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów, a także jest źródłem cennego białka i żelaza. Jedzmy mięso drobiowe, które jest bardzo smaczne i dietetyczne.
Zdrowe białe mięso
Dietetycy dzielą mięso na białe i czerwone, a kryterium podziału jest zawartość i rodzaj tłuszczu. Za mięso białe uznaje się kurczaka i indyka bez skóry, cielęcinę, królika i strusia. Do mięs czerwonych należą: wieprzowina, wołowina, baranina, konina, kaczka i gęś. Mięso białe, w tym najczęściej spożywane mięso drobiowe, zawiera mniej tłuszczu, ale więcej korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych nienasyconych, które chronią organizm przed zmianami miażdżycowymi. Mięsa białe są też mniej kaloryczne od czerwonych.
Zalety mięsa
Mięso to jedno z najlepszych źródeł pełnowartościowego białka, które jest lepiej przyswajalne od białka roślinnego. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, czyli takie, których organizm nie potrafi sam wytworzyć, a które są potrzebne do budowy tkanek. Najwięcej białka dostarcza chude mięso drobiowe, na przykład kurczak. Nie bez powodu kurczaka jedzą sportowcy, którzy budują masę mięśniową. Dużo białka ma też rostbef wołowy. Średnio potrzebujemy 1 g białka na 1 kg masy ciała,
a zjedzenie 100 g chudej gotowanej wołowiny pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na ten składnik. W mięsie znajdziemy również wiele składników mineralnych. Dla przykładu, bardzo dużo żelaza zawiera wołowina, a żelazo pochodzenia zwierzęcego (hemowe) jest lepiej przyswajalne niż roślinnego (niehemowe), które znajduje się w warzywach zielonych, strączkowych i suszonych owocach. Żelazo roślinne jest lepiej wchłaniane przez organizm, kiedy przyjmujemy je
w towarzystwie żelaza pochodzenia zwierzęcego, więc warto jeść na przykład pieczeń ze szpinakiem. Mięso zawiera mało wapnia, ale dużo fosforu i cynku oraz miedź, magnez, siarkę. Jest także bardzo dobrym źródłem wszystkich witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i przemiany metaboliczne białek, tłuszczów i węglowodanów. Bardzo ważna dla organizmu jest witamina B12 (pełni rolę regulatora produkcji czerwonych krwinek), która jest tylko w mięsie.
Jak jeść mięso?
Dietetycy zalecają by mięso drobiowe jadać dwa lub trzy razy w tygodniu, a czerwone tylko kilka razy w miesiącu, i to pod warunkiem, że nie mamy nadwagi. Zamiast mięsa warto zjeść rybę, najlepiej morską, która zawiera przeciwmiażdżycowy tłuszcz omega-3. Mięso szybko się psuje, więc kupujmy je na bieżąco, w małych ilościach. Najlepiej jeść mięso gotowane lub duszone bez obsmażania i pieczone bez tłuszczu. Pamiętajmy o dodatku ziół i przypraw, które poprawiają smak potraw i mają korzystny wpływ na trawienie. Dania mięsne są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Wybierajmy chude mięso drobiowe i jedzmy je ze smakiem w towarzystwie ziół i warzyw, a na długo zachowamy zdrowie i sprawność.