dlaczego warto nosic soczewki kontaktowe

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Grono zwolenników soczewek kontaktowych stale się powiększa. Choć jeszcze kilka lat temu okulary korekcyjne były stosowane znacznie częściej, dziś wygląda to zupełnie inaczej. Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe? W czym są lepsze od okularów?

Czy można ćwiczyć w soczewkach kontaktowych?

Dużą zaletą soczewek kontaktowych jest to, że można w nich uprawiać sport. Niektóre marki mają w swojej ofercie specjalne soczewki dla aktywnych. Do ich stworzenia wykorzystuje się dodatkową warstwę materiału hydrożelowego, dzięki czemu lepiej utrzymują się na powierzchni rogówki. Sprawia to, że w tego typu soczewkach bez obaw można pływać, surfować czy biegać i jeździć na rowerze nawet podczas dużych wiatrów. Wielu sportowców ma wady wzroku, jednak na boiskach czy w halach trudno spotkać ich w okularach korekcyjnych. Podczas uprawiania sportu mogą one się stłuc, a odłamki szkła stanowią duże niebezpieczeństwo dla oczu. Dlatego często zastępują je bardzo komfortowymi i bezpiecznymi soczewkami kontaktowymi. W przypadku niektórych dyscyplin konieczne jest założenie ochraniaczy na oczy i twarz. Nosząc okulary korekcyjne raczej trudno założyć gogle lub kask z osłoną twarzy. Natomiast kiedy mamy na sobie soczewki nie stanowi to żadnego problemu. Dodatkową zaletą soczewek jest to, że nie ograniczają pola widzenia, ponieważ w przeciwieństwie do okularów poruszają się wraz z gałkami ocznymi.

Czytaj również  Jakie sporty możesz uprawiać w soczewkach kontaktowych?

 

Czy soczewki kontaktowe są widoczne?

Wiele osób nie chce nosić okularów kontaktowych ze względów estetycznych. Nie każdy bowiem wygląda w nich dobrze. Problem ten nie istnieje w przypadku soczewek kontaktowych. Są one niewidoczne, więc nie musimy obawiać się o to, że nie będą nam pasować. Ponadto istnieją również soczewki zmieniające lub podkreślające kolor oczu. Choć do korekcji wad wzroku najczęściej używa się tych transparentnych, często można pozwolić sobie również na soczewki o właściwościach kosmetycznych. Niewątpliwą zaletą soczewek kontaktowych jest to, że można nosić w nich okulary przeciwsłoneczne. Oczywiście w przypadku okularów korekcyjnych istnieją nakładki z filtrem UV, jednak nie zawsze wyglądają one dobrze, a ich cena może być wysoka.

 

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Wiele osób myśli, że noszenie soczewek kontaktowych na stałe to duży wydatek. Jednak w rzeczywistości wcale nie zapłacimy za nie więcej niż za okulary korekcyjne, w których cenę należy wliczyć szkła, oprawy i koszty wykonania. Jeśli używamy soczewek jednodniowych nie musimy kupować do nich płynu pielęgnacyjnego. Za tego typu soczewki w skali miesięcznej zapłacimy ok. 80 zł. Tańsze są soczewki wielokrotnego użytku. Im dłuższy czas użytkowania tym taniej wychodzi korzystanie z nich. Do soczewek dwutygodniowych, miesięcznych, kwartalnych oraz rocznych należy zakupić płyn do pielęgnacji. Kosztuje on ok. 40 – 50 zł, ale jedno opakowanie zwykle wystarcza na ok. 5 miesięcy. Ceny soczewek są oczywiście zależne od ich typu i marki. Jednak w skali miesięcznej może to być wydatek od 20 do 80 zł.

Czytaj również  Sprawdzone sposoby na białe zęby