herbata

Herbata czarna, zielona, biała lub czerwona – jaką wybrać?

Zakup herbaty wielu ludzi uważa za czynność banalną, ale wcale tak nie jest. Wprawdzie łatwo iść do sklepu i wziąć z półki kartonik z aromatyczną zawartością, ale czy to będzie dobry wybór. Która herbata jest najlepsza? Sięgać po napój czarny, zielony, czerwony czy biały? A może warto pić coraz popularniejszą yerba mate?

Pyszna herbata i jej rodzaje

Nie wyobrażamy sobie naszego życia bez herbaty. Nawet ci, którzy uwielbiają kawę, pewnie codziennie wypijają choćby filiżankę aromatycznego napoju. Herbata ma nieoceniony wpływ na nasz umysł, ciało, zdrowie i samopoczucie. Musimy znać jej właściwości prozdrowotne, by móc wybrać to, co naprawdę jest dla nas dobre. Najpopularniejsza jest herbata czarna, która powstaje w wyniku fermentacji, a następnie suszenia liści herbacianych. Zawiera dużo garbników (taninę) oraz kofeinę (teinę). Trzeba ją parzyć krótko, by miała właściwości pobudzające i bakteriobójcze. Przygotowywana w taki sposób herbata poprawia koncentrację i samopoczucie, działa ochronnie na naczynia krwionośne oraz dzięki zawartości fluoru wzmacnia zęby.

Jaka herbata jest najzdrowsza?

Wiele osób pije zieloną herbatę, która powstaje w wyniku suszenia liści herbacianych bezpośrednio po zerwaniu, dzięki czemu zachowuje najwięcej cennych składników. Zielony napój jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera związki garbnikowe, alkaloidy (teofilinę, teobrominę), witaminy z grupy B, związki mineralne, barwniki i olejki eteryczne. Taka herbata ma właściwości przeciwbakteryjne, działa ochronie na układ krążenia, obniża poziom cholesterolu, a ponadto stymuluje trawienie. Bardzo zdrowa jest także herbata czerwona, która pomaga walczyć z nadwagą, obniża poziom cholesterolu we krwi, reguluje przemianę materii i pracę przewodu pokarmowego, wzmacnia wątrobę oraz oczyszcza organizm. Biała herbata ma dużo polifenoli, chroni organizm przed atakiem wolnych rodników i pomaga opóźnić procesy starzenia. Ponadto ma silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwrakowe. Bardzo zdrowe są także herbaty ziołowe produkowane z różnych rodzajów ziół i pite zwykle z powodu ich właściwości leczniczych. Smaczne i odżywcze są herbaty owocowe, które robi się z suszu owocowego, czasami z dodatkiem płatków kwiatów.

Czytaj również  Jak zahamować starzenie skóry

Herbata biała i zielona – która jest lepsza?

Najzdrowszymi herbatami są biała i zielona, które są bogate w antyoksydanty. Zielona herbata opóźnia procesy starzenia, działa ochronnie na serce i układ krążenia, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne oraz wspomagające proces odchudzania. Nie kupujmy herbat ekspresowych, a wybierajmy te liściaste, które trzeba parzyć bez dodatku cukru, cytryny lub mleka. Pamiętajmy, że czarna herbata zawiera teinę, a jej nadmiar w organizmie może powodować uczucie niepokoju, rozdrażnienia, nerwowości oraz hamuje wchłanianie żelaza.

Herbata jest zdrowa, więc nie rezygnujmy z picia tego aromatycznego napoju. Wybieramy najlepsze gatunki, by cieszyć się ich zbawiennym wpływem na nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *