maluszek w łóżku

Jak chronić dziecko przed słońcem?

Zabawa na słońcu jest dla dzieci bardzo korzystna. Opiekunowie maluchów powinni jednak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie skóry dziecka przed negatywnym wpływem promieniowania UV oraz dostarczać dziecku odpowiednie ilości wody do picia.

Czym charakteryzuje się skóra dzieci?

Skóra dzieci jest cienka, delikatna i łatwo ulega podrażnieniom. Jest ona również podatna na negatywny wpływ promieniowania UV. Komórki skóry wytwarzają mniejsze niż w przypadku dorosłych ilości melaniny, która zapewnia naturalną i skuteczną ochronę. Warto również pamiętać o tym, że gruczoły potowe maluchów pracują mniej aktywnie, a proces termoregulacji nie jest w pełni rozwinięty.

W jaki sposób oddziałują na organizm dziecka promienie UV?

Promieniowanie UV wpływa na nasilone wytwarzanie witaminy D, która ułatwia przyswajanie wapnia. Poza tym, oddziałuje ono również antydepresyjnie, wpływa korzystnie na działanie układu immunologicznego oraz proces leczenia łuszczycy i egzemy. Nie można jednak zapominać o tym, że promieniowanie UVA przenika do skóry właściwej oraz wpływa na przyspieszenie procesów starzenia. Wykazuje ono również działanie mutagenne i kancerogenne, może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych i przyczyniać się do reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych. Promieniowanie UVB pochłaniane jest przez naskórek, co wpływa na jego uszkodzenie i rogowacenie. W efekcie jego oddziaływania może dochodzić do powstawania stanów zapalnych skóry, zaczerwienienia, pieczenia, bolesności, oparzeń, alergii oraz rozwoju zmian nowotworowych.

Czytaj również  Obozy językowe dla dzieci - czy warto?

W jaki sposób można chronić dziecko przed negatywnym wpływem słońca?

Niemowlęta oraz młodsze i starsze dzieci powinny być zawsze starannie zabezpieczone przed nadmierną ekspozycją na słońce. Należy zatem unikać spacerów z maluchem w godzinach południowych, w których promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Poza tym, warto korzystać z dobrodziejstw przebywania w cieniu oraz należy stosować godny polecenia krem przeciwsłoneczny dla dzieci. W tym przypadku produkt powinien posiadać wysoki filtr przeciwsłoneczny. W przypadku dzieci polecane są produkty z filtrami mineralnymi, które nie wnikają w skórę i skutecznie odbijają promienie słoneczne. Krem powinien być nakładany na skórę dziecka przez wyjściem z domu, a aplikacja powinna być powtarzana co około 2 godziny. Co ważne, produkt powinien być nakładany na całe ciało dziecka, ponieważ szkodliwe promieniowanie może przenikać przez ubranie. Na obszary odsłonięte, w tym twarz, uszy czy kark oraz znamiona barwnikowe należy nałożyć dodatkową warstwę kremu.

Na jakie inne elementy ochrony przed słońcem warto zwrócić uwagę?

Jak wspomniano powyżej, elementem ochronnym jest godny polecenia krem przeciwsłoneczny dla dzieci. Poza tym, należy chronić głowę malucha przed słońcem za pomocą czapki, parasolki lub daszka wózka. W przypadku pobytu na plaży warto zakładać maluchowi kostium kąpielowy uszyty z tkaniny, która nie przepuszcza szkodliwych promieni słonecznych. Konieczna jest również aplikacja kremu ochronnego po każdym wyjściu z wody, a kosmetyki powinny być zmywane dopiero po powrocie do domu. Dzieci powinny również nosić dobrej jakość okulary przeciwsłoneczne wyposażone w skuteczne filtry ochronne oraz muszą spożywać odpowiednie ilości wody niegazowanej.

Czytaj również  Dlaczego tak ważne jest mycie zębów dziecka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *