Cukier

Jak ograniczyć spożycie cukru?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie ograniczyć cukier w diecie. Dziś przedstawimy Ci przykładowe sposoby, które mogą pomóc. Niektóre metody mogą wydawać się banalne, ale pamiętaj, że najtrudniejsze bywa to co jest najprostsze. Po wprowadzeniu regularnych posiłków większość osób obserwuje znaczący spadek łaknienia na słodycze.

Jak ograniczyć cukier?

Kiedy człowiek jest głodny lub spożywa zbyt mało posiłków odżywczych i zbilansowanych to często chce mu się coś słodkiego. Braki kaloryczne można skutecznie nadrobić z pomocą słodyczy, ale niestety o wartościach odżywczych nie można tego powiedzieć. Tych wartości niestety nie da się nadrobić zjedzeniem ciastka lub batonika. Podstawą jest oczywiście wprowadzenie regularnych posiłków. Najlepiej zabierać jedzenie ze sobą do szkoły lub pracy. Nie ulega wątpliwości, że układ pokarmowy człowieka lubi regularność. Nie będziesz serwować sobie skoków poziomu cukru, jeśli zaczniesz jeść o stałych porach. Warto skupić się na tym, jak bilansować posiłki, gdy wdroży się już nawyk regularnego jedzenia. Twoje posiłki powinny składać się przynajmniej z trzech makroskładników. Najważniejsze jest oczywiście białko, które można znaleźć w jajach, mięsie, rybach oraz roślinach strączkowych. Musisz zadbać również o odpowiednią podaż węglowodanów oraz tłuszczy. Węglowodany występują w zbożach pełnoziarnistych, ale także w roślinach strączkowych, natomiast tłuszcze obecne są w awokado, orzechach, pestkach oraz olejach roślinnych. Wybór produktów jest ogromny, więc każdy bez większego problemu może znaleźć coś dla siebie. W odpowiednich ilościach powinny być dostarczone wyżej wymienione makroskładniki. Ilości muszą być oczywiście indywidualnie dopasowanego do twojego tryby życia oraz potrzeb. Musisz także pamiętać, że to warzywa powinny stanowić trzon posiłku.

Czytaj również  Czy bakalie są zdrowe?

Wybór produktów

Mile widziane są również owoce, ale to warzyw powinno być znacznie więcej. Przykład zbilansowanego posiłku to warzywny gulasz z tofu. Na śniadanie można zjeść płatki owsiane z bananem. Takie posiłki dadzą Ci uczucie sytości i przez długi czas nie będziesz odczuwał głodu. Codziennie trzeba pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Lepiej unikać soków oraz napojów słodzonych, ponieważ zawierają sporo cukrów. Jeśli często odczuwasz zmęczenie to odpowiednie nawodnienie może CI szybko pomóc. Jednocześnie usprawni procesy trawienne. Bardzo drobiazgowa analiza kupowanych produktów jest kolejnym krokiem. Oczywiście najlepiej kupować jak najmniej przetworzone rzeczy, czyli na przykład jogurt naturalny zamiast słodzonego. Coraz więcej gotowych produktów o dobrym składzie można znaleźć na rynku. Podstawą jest oczywiście dokładne czytanie składu. Musisz pamiętać, że pod wieloma nazwami ukrywa się cukier w produktach. Oto przykładowe z nich: maltitol, dekstroza, glukoza, sacharoza oraz fruktoza. Spróbuj ograniczyć kupowanie słodkich batoników. W zdrowsze zamienniki warto zaopatrzyć się na początku drogi. Teraz powinieneś już wiedzieć, dlaczego należy ograniczyć cukier w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *