Jak powinna wyglądać domowa apteczka?

Problemy zdrowotne czy też nagłe wypadki mogą przytrafić się niespodziewanie również w domu. Nikt oczywiście nie myśli na co dzień o takich kłopotach, jednak należy przygotować się na nie w razie wypadku lub nagłej choroby albo innej dolegliwości. Mając pod ręką podstawowe leki można szybko zadziałać i pozbyć się problemu lub go złagodzić do czasu konsultacji ze specjalistą.

W związku z powyższym, dla wielu osób sprawą istotną jest oczywiście odpowiednia organizacja domowej apteczki. Należy przede wszystkim zastanowić się jakie problemy mogą spotkać mieszkańców domu. Bardzo często leków lub domowej pierwszej pomocy wymagają różne urazy, oparzenia, zatrucie, problemy gastryczne, ukąszenia owadów, przeziębienie oraz bóle różnego rodzaju.

Przeziębienie

Wbrew pozorom, przeziębienia można się nabawić o każdej porze roku. Generalnie na początku infekcji należy przyjąć dużą dawkę witaminy C, która zatrzyma chorobę lub przyspieszy proces zdrowienia. W związku z tym w apteczce warto zawsze posiadać witaminę C. Przydadzą się też dostępne bez recepty leki zwalczające kaszel, katar oraz gorączkę.

Problemy żołądkowe

Każdemu mogą zdarzyć się problemy, takie jak zatrucie pokarmowe, niestrawność, zgaga, ból żołądka czy też biegunka. Zwykle nie są to groźne dolegliwości, jednak wiążą się z uczuciem dużego dyskomfortu. Warto więc posiadać w swojej apteczce krople żołądkowe, rumianek czy też herbatkę z mięty. Dobrym pomysłem jest też posiadanie dostępnych bez recepty lekarstw na biegunkę, zatwardzenie czy też zgagę.

Czytaj również  Zakupy spożywcze przez Internet - Dlaczego warto

Urazy

Wiele mniej lub bardziej poważnych wypadków zdarza się w domach. Oznacza to, że w ich wyniku mogą pojawić się urazy, takie jak skaleczenia, stłuczenia, oparzenia oraz głębsze rany. Warto więc posiadać środki przyspieszające gojenie ran, takie jak dostępne bez recepty środki przeciwko oparzeniom w aerozolu albo sprayu. Na małe rany i uszkodzenia naskórka przydają się różne kremy i maści, które także można kupować w aptekach i sklepach bez recepty. Można też zainwestować w różne żele i tabletki rozpuszczane w wodzie, które zmniejszają obrzęki. W apteczce domowej powinny znajdować się również opatrunki i środki dezynfekujące (jałowa gaza, plaster z opatrunkiem, spirytus salicylowy, jodyna, woda utleniona – są to łatwo dostępne produkty sprzedawane bez recepty).

Bóle różnego typu

Istnieją różne rodzaje bólu, które bardzo mocno uprzykrzają życie. Do ich grona można zaliczyć bóle głowy, zęba, brzucha czy też bóle menstruacyjne. Warto więc posiadać dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Warto pamiętać, że na różne bóle przyjmowane są różne leki, więc warto posiadać kilka specyfików, aby mieć pewność, że jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność.

Porządek to podstawa

Domowa apteczka opiera się głównie na materiałach i środkach pierwszej pomocy oraz lekarstwach dostępnych bez recepty, które są łatwo dostępne na polskim rynku. Samo posiadanie odpowiednich produktów jest połową sukcesu. Powinny one być właściwie uporządkowane, aby nie szukać ich długo, gdy będą potrzebne. Sama apteczka musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, które jest jednak poza zasięgiem dzieci. Należy też pamiętać o przeglądaniu zawartości apteczki, uzupełnianiu jej zawartości i pozbywaniu się lekarstw przeterminowanych.

Czytaj również  Zakupy spożywcze przez Internet - Dlaczego warto
Posted in Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *