Zapalenie spojówek u dziecka

Jak rozpoznać zapalenie spojówek u dziecka?

Zapalenie spojówek to choroba, na którą cierpią ludzie w różnym wieku. Najbardziej narażone są na nią osoby, które na co dzień wykonują pracę biurową i spędzają bardzo dużo czasu przed ekranem monitora. Zapalenie spojówek jest również bardzo popularną dolegliwością wśród dzieci. Warto w takim przypadku umieć rozpoznać objawy tej dolegliwości, aby szybko móc się ich pozbyć. W tym artykule dowiesz się, czym objawia się zapalenie spojówek u dziecka oraz jak skutecznie je leczyć.

Czym jest zapalenie spojówek u dziecka?

Spojówka stanowi bardzo delikatną błonę śluzową, która pokrywa gałkę oczną oraz powieki. Jest szczególnie wrażliwa na zanieczyszczenia oraz bardzo ostre światło. Funkcją spojówek jest przede wszystkim ochrona oczu przed różnego rodzaju infekcjami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Spojówki odpowiadają również za równomierne rozprowadzanie łez na całej powierzchni oczu. Można zatem wywnioskować, że spojówki pełnią niezwykle istotną rolę, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Ze względu na swoją delikatną budowę, spojówki są często narażone na różnego rodzaju stany zapalne, które potrafią być bardzo bolesne i dokuczliwe. Najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek są podrażnienia, powstałe na skutek kontaktu spojówki z czynnikami zewnętrznymi.
Zapalenie spojówek u dzieci można spotkać w postaci infekcyjnej i nieinfekcyjnej. Bardzo często wśród najmłodszych pacjentów zapalenie spojówek stanowi jeden z objawów schorzeń górnych dróg oddechowych. Zapalenie spojówek bardzo często towarzyszy również wielu chorobom, takim jak świnka, odra czy grypa. Najczęstszym objawem zapalenia spojówek u dziecka są czerwone lub przekrwione oczy.

Czytaj również  Dlaczego tak ważne jest mycie zębów dziecka?

Objawy zapalenia spojówek u dziecka

Zapalenie spojówek u dziecka ma bardzo charakterystyczne objawy, które ciężko pomylić z jakąkolwiek inną dolegliwością. Najczęściej zalicza się do nich przekrwione oczy oraz zmniejszenie szpary ocznej. Zazwyczaj towarzyszą temu świąd oczu oraz dokuczliwe pieczenie. Zapalenie spojówek objawia się także nadmiernym łzawieniem. Niekiedy może pojawić się również gęsta wydzielina, która powoduje sklejanie się oczu. W przypadku zapalenia spojówek może wystąpić również światłowstręt oraz uczucie kłucia. Jeśli zauważysz u swojego dziecka powyższe objawy, to bardzo prawdopodobne, że cierpi ono na zapalenie spojówek. Taka sytuacja wymaga niezwłocznej wizyty u specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie. Najczęściej w przypadku tej dolegliwości stosuje się specjalne krople do oczu, które pozwalają m.in. pozbyć się uczucia pieczenia oraz swędzenia.

Leczenie zapalenia spojówek u dzieci

Leczenie zapalenia spojówek u dziecka należy zacząć przede wszystkim od zdiagnozowania przyczyny choroby. Jeśli zapalenie ma podłoże bakteryjne, skuteczną formą leczenia mogą okazać się krople do oczu z antybiotykiem. Jeśli zapalenie spojówek ma podłoże alergiczne, należy wdrożyć kurację lekami przeciwhistaminowymi oraz przeciwzapalnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *