Jak się pozbyć grzybicy stóp?

Grzybica stóp jest chorobą infekcyjną, która dotyka wielu osób na całym świecie. O zakażenie bowiem nietrudno, a sam proces leczenia wcale nie jest prosty. Okazuje się, że na grzybicę stóp cierpi nawet co czwarty człowiek. Co zrobić w tym przypadku? Jak można walczyć z tą dokuczliwą chorobą? Czy warto sięgnąć po produkty dostępne w aptekach np. marki Scholl?

Czym jest grzybica i skąd się bierze?

Grzybica to nic innego jak infekcja naskórka stóp, która wywoływana jest przed drożdżaki i grzyby. Na ogół objawia się między palcami oraz na spodzie stóp w formie grudek czy pęcherzyków. Początkowo odczuwany jest jednak tylko świąd. Nieleczona grzybica może skończyć się bardzo źle. Zarazić się można np. na basenie lub w przypadku korzystania z obuwia innych osób.

Jak uchronić się przed grzybicą stóp?

Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku profilaktyka. Sama infekcja mimo lekkich objawów jest trudna do wyleczenia. Kluczowe znaczenie ma więc odpowiednie higiena. Stopy należy dokładnie i regularnie myć, zwłaszcza w okresie letnim. Podczas korzystania z publicznych basenów i saun, warto korzystać ze specjalnych preparatów przeciwgrzybicznych. Obowiązkowo należy zawsze zakładać klapki.
Warto ponadto przyjrzeć się swojemu obuwiu i skarpetom. Te wykonane z tworzywa sztucznego, nie przepuszczają powietrza, co znacznie zwiększa ryzyko zakażenia.

Czytaj również  Lecznicze działanie soków owocowych i warzywnych

Walka z grzybicą stóp w praktyce

Obecnie dzięki preparatom marki Scholl czy innych firm walka z grzybicą stóp jest łatwiejsza niż jeszcze kilka lat temu. Czasem, gdy infekcja jest w początkowym stadium, można pokusić się także o wykorzystanie pewnych domowych sposobów walki z grzybicą stóp.
Naturalne właściwości przeciwgrzybicze ma m.in. olejek herbaciany. Wystarczy więc wmasowywać go w miejsca objęte infekcją kilka razy dziennie. Na efekty trzeba czekać zwykle do dwóch tygodni. Podobnie działa zresztą żel aloesowy, który połączyć można z olejkiem dla wzmocnienia efektu działania. Skuteczny okazuje się być także i ocet. Nogi można moczyć przez kilkanaście mitu w jego roztworze 1:1 z wodą. Trzeba jednak pamiętać o dokładnym wysuszeniu stóp po takiej kąpieli.
W walce z grzybicą stóp pomocne okazuje się być również wyciąg z pestek grapefruita, który jest bardzo bogaty w substancje odżywcze hamujące rozwój grzybów i bakterii.

Produkty dostępne bez recepty

Oczywiście przy grzybicy stóp wcale nie trzeba ograniczać się jedynie do produktów naturalnych. W aptekach i nie tylko dostępne są bez recepty np. produkty marki Scholl. Pozwalają one na szybkie uporanie się z uciążliwym świądem typowym dla grzybicy stóp, a przy tym chronią przed nawrotem infekcji. Trzeba jedynie pamiętać o ich regularnym stosowaniu.
Grzybica stóp to spory problem, który bywa trudny do pokonania. Obecnie jednak jest wiele sposobów walki z infekcjami grzybiczymi. Z pomocą przychodzą produkty marki Scholl. Spróbować można także naturalnych sposobów np. octu, oleju herbacianego czy wyciągu z pestek grapefruita.

Czytaj również  Bóle kolana – przyczyny i leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *