usmiechniete-dziecko

 Jak wybrać pastę do zębów dla dzieci?

Zęby dzieci od momentu pojawienia się pierwszych „mleczaków” wymagają szczególnej pielęgnacji. Pasta do zębów powinna być dostosowana do wieku, a także zawierać delikatne składniki, które nie podrażnią jamy ustnej. Jak wybrać idealny produkt?

O jamę ustną dziecka należy dbać już od momentu pojawienia się pierwszych ząbków. Regularne szczotkowanie zębów sprawi, że będą one zdrowsze i mniej narażone na oddziaływanie szkodliwych kwasów oraz próchnicę. Jaka pasta do zębów będzie najlepsza?

Pasta do zębów bez fluoru

Stomatolodzy polecają szczególnie stosowanie łagodnych, ziołowych past do zębów, które nie zawierają fluoru. Takie produkty dobrze działają na zęby mleczne, są łagodne i zapobiegają próchnicy. Zaleca się unikanie fluoru w pastach dla dzieci, ponieważ jego nadmiar może negatywnie wpływać na zdrowie malucha. Zamiast niego warto stosować pastę do zębów z dodatkiem innych naturalnych składników. Dobra pasta do zębów dla dzieci zawiera np. mentol, znany z właściwości odświeżających. Innym składnikiem jest krzemionka, która delikatnie ściera zęby i usuwa nagromadzony kamień. Działanie przeciwpróchnicze ma również ksylitol, który jest często stosowany w pastach do zębów dla najmłodszych.

pasta-do-zebow-tolpa
Pasta do zębów (źródło: http://tolpa.pl/te-kids-pasta-do-zebow-0-6-50-ml,p1114)

Pasta do zębów bez szkodliwych substancji

Jakich składników należy stanowczo unikać? Nie zaleca się stosowania u dzieci past z zawartością silnie działających detergentów, które mogą podrażnić delikatną błonę śluzową podniebienia. Do takich substancji należą przede wszystkim Sodium Lauryl Sulfate – SLS, Sodium Laureth Sulfate – SLES – działające wyjątkowo drażniąco nie tylko u dzieci. Jak sprawdzić czy pasta do zębów posiada te składniki? Wystarczy zweryfikować skład INCI produktu, a na pewno dostrzeżemy szkodliwe substancje. Stomatolodzy nie zalecają również stosowania u dzieci past z zawartością parabenów, PEG-ów, dwutlenku tytanu i glikolu propylenowego. Pasta do zębów musi być przede wszystkim delikatna, łagodzić podrażnienia np. wywołane ząbkowaniem i nie powodować skutków ubocznych.

Czytaj również  Najlepsze marki fotelików samochodowych dla dzieci według testów bezpieczeństwa?

Jaką pastę do zębów polubią dzieci?

Twoje dziecko nie lubi szczotkowania zębów? Postaw na pastę do zębów o łagodnym smaku, który nie podrażni delikatnej jamy ustnej i zachęci malucha do częstszego mycia. Zaleca się stosowanie past o smaku owocowym (np. truskawkowym, malinowym bananowym), które dzieci bardzo lubią. Stomatolodzy rekomendują używanie past z zawartością sorbitolu, odpowiedzialnego za słodki smak produktu. Stosując przyjemne w smaku i łagodne pasty do zębów będziemy pewni, że uśmiech naszego dziecka będzie zdrowy.