Woda jest bardzo ważna dla naszego organizmu, więc musimy ją pić, bo jeśli jej brakuje, ciało nie działa dobrze. W związku z tym musimy regularnie uzupełniać zapasy tego budulca. Szacuje się dorosły człowiek powinien przyjmować 2,5 litra płynów dziennie. Co pić? Lepsza jest woda mineralna czy może z kranu? Czy warto kupić dzbanek filtrujący?
5 faktów na temat wody. Dlaczego warto pić wodę mineralną?
Nasz organizm nie jest w stanie magazynować wody, a traci ją na wiele sposobów. Są to utraty fizjologiczne związane z oddychaniem, poceniem się, oddawaniem moczu i stolca. Do tego dochodzi utrata wynikająca ze wzmożonego wysiłku fizycznego, wysokiej temperatury ciała lub otoczenia. Uczucie pragnienia pojawia się, gdy w organizm odczuwa już brak wody. Jeżeli w organizmie jest za mało wody, możemy mieć zawroty głowy, nudności, problemy z koncentracją i logicznym myśleniem, a utrata 10% może spowodować śmierć. Zaleca się picie 1,5 litra wody dziennie, a trzeba pić jeszcze więcej, jeśli uprawimy sport i intensywnie się pocimy.
Co jest najlepsze – woda mineralna, filtrowana czy źródlana?
Jaką wodę pić? W sklepach dostępna jest woda źródlana, która nie różni się właściwościami i składem mineralnym od wody, która leci z kranu i służy do picia oraz przygotowywania jedzenia. Kranówka jednak nie musi być podziemna i pierwotnie czysta, dlatego wymaga uzdatniania, czym się różni od wody źródlanej. Woda mineralna zaś od wody źródlanej różni się charakterystycznym stabilnym składem mineralnym, a w określonych przypadkach także właściwościami, które korzystnie wpływają na nasz organizm i zdrowie. W zależności od ilości składników mineralnych wyróżniamy wody mineralne bardzo niskozmineralizowane (do 50 mg/l), niskozmineralizowane (do 500 mg/l), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l) oraz wody wysokozmineralizowane (ponad 1500 mg/l). Zwróćmy szczególną uwagę na zawartość wapnia, magnezu i sodu. W sklepach znajdziemy również wody lecznicze, które mają dużo składników mineralnych lub określony poziom jednego mającego znaczenie dla naszego organizmu. W zależności od składnika mamy wodę żelazistą, fluorkową, jodkową, siarczkową, krzemową, radonową, kwasowęglową, szczawę. Wód leczniczych nie można pić bez uzgodnienia z lekarzem. Trzeba je odpowiednio dawkować i dostosowywać do choroby. W zależności od rodzaju, mogą być stosowane m.in. w dolegliwościach żołądkowych lub urologicznych.
Woda mineralna czy kranówka?
Nie ma dowodów na to, że woda butelkowana jest zdrowsza od kranówki. Woda wodociągowa pochodzi z wód powierzchniowych (zbiorników wodnych, rzek i jezior), a pozostała część z wód gruntowych. Kranówka podlega restrykcyjnym badaniom i regularnej inspekcji, która sprawdza próbki wody z sieci wodociągowych. Woda z kranu także zawiera minerały, a ich zawartość różni się od miejsca. Jeśli przeszkadza nam smak wody z kranu, a nie chcemy kupować wody mineralnej, wybierzmy dzbanek filtrujący, który zawiera węgiel aktywowany oraz żywicę jonowymienną, dzięki czemu poprawa jakość i właściwości wody.
Trudno przecenić znaczenie wody. Pamiętajmy, by codziennie pić kilka szklanek tego cennego napoju. Dzięki temu wszystkie organy naszego ciała będą działać sprawnie. Pijmy przefiltrowaną wodę z kranu lub dobrej jakości wodę mineralną.