woda (2)

Jaka woda jest najzdrowsza?

Woda jest bardzo ważna dla naszego organizmu, więc musimy ją pić, bo jeśli jej brakuje, ciało nie działa dobrze. W związku z tym musimy regularnie uzupełniać zapasy tego budulca. Szacuje się dorosły człowiek powinien przyjmować 2,5 litra płynów dziennie. Co pić? Lepsza jest woda mineralna czy może z kranu? Czy warto kupić dzbanek filtrujący?

5 faktów na temat wody. Dlaczego warto pić wodę mineralną?

Nasz organizm nie jest w stanie magazynować wody, a traci ją na wiele sposobów. Są to utraty fizjologiczne związane z oddychaniem, poceniem się, oddawaniem moczu i stolca. Do tego dochodzi utrata wynikająca ze wzmożonego wysiłku fizycznego, wysokiej temperatury ciała lub otoczenia. Uczucie pragnienia pojawia się, gdy w organizm odczuwa już brak wody. Jeżeli w organizmie jest za mało wody, możemy mieć zawroty głowy, nudności, problemy z koncentracją i logicznym myśleniem, a utrata 10% może spowodować śmierć. Zaleca się picie 1,5 litra wody dziennie, a trzeba pić jeszcze więcej, jeśli uprawimy sport i intensywnie się pocimy.

Co jest najlepsze – woda mineralna, filtrowana czy źródlana?

Jaką wodę pić? W sklepach dostępna jest woda źródlana, która nie różni się właściwościami i składem mineralnym od wody, która leci z kranu i służy do picia oraz przygotowywania jedzenia. Kranówka jednak nie musi być podziemna i pierwotnie czysta, dlatego wymaga uzdatniania, czym się różni od wody źródlanej. Woda mineralna zaś od wody źródlanej różni się charakterystycznym stabilnym składem mineralnym, a w określonych przypadkach także właściwościami, które korzystnie wpływają na nasz organizm i zdrowie. W zależności od ilości składników mineralnych wyróżniamy wody mineralne bardzo niskozmineralizowane (do 50 mg/l), niskozmineralizowane (do 500 mg/l), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l) oraz wody wysokozmineralizowane (ponad 1500 mg/l). Zwróćmy szczególną uwagę na zawartość wapnia, magnezu i sodu. W sklepach znajdziemy również wody lecznicze, które mają dużo składników mineralnych lub określony poziom jednego mającego znaczenie dla naszego organizmu. W zależności od składnika mamy wodę żelazistą, fluorkową, jodkową, siarczkową, krzemową, radonową, kwasowęglową, szczawę. Wód leczniczych nie można pić bez uzgodnienia z lekarzem. Trzeba je odpowiednio dawkować i dostosowywać do choroby. W zależności od rodzaju, mogą być stosowane m.in. w dolegliwościach żołądkowych lub urologicznych.

Czytaj również  Czy soczewki jednodniowe są dla mnie?

Woda mineralna czy kranówka?

Nie ma dowodów na to, że woda butelkowana jest zdrowsza od kranówki. Woda wodociągowa pochodzi z wód powierzchniowych (zbiorników wodnych, rzek i jezior), a pozostała część z wód gruntowych. Kranówka podlega restrykcyjnym badaniom i regularnej inspekcji, która sprawdza próbki wody z sieci wodociągowych. Woda z kranu także zawiera minerały, a ich zawartość różni się od miejsca. Jeśli przeszkadza nam smak wody z kranu, a nie chcemy kupować wody mineralnej, wybierzmy dzbanek filtrujący, który zawiera węgiel aktywowany oraz żywicę jonowymienną, dzięki czemu poprawa jakość i właściwości wody.

Trudno przecenić znaczenie wody. Pamiętajmy, by codziennie pić kilka szklanek tego cennego napoju. Dzięki temu wszystkie organy naszego ciała będą działać sprawnie. Pijmy przefiltrowaną wodę z kranu lub dobrej jakości wodę mineralną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *