Hemoroidy to przypadłość, którą ma wielu ludzi. Problem ten dotyczy odbytu, czyli intymnej części naszego ciała, więc często po prostu wstydzimy się iść do lekarza. Nie odkładajmy wizyty u proktologa, gdyż owrzodzenia będą coraz bardziej bolesne, a usuwanie hemoroidów wcale nie jest skomplikowane.
Czym są hemoroidy?
Guzki krwawnicze, potocznie zwane hemoroidami, ma każdy z nas. Wyglądają one jak poduszeczki wypełnione krwią i pełnią niezwykle ważną funkcję, gdyż uszczelniają kanał odbytu, a wraz z mięśniami zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów. Swoje główne zadanie spełniają, gdy pojawia się impuls nerwowy odczuwany jako parcie. W tym momencie guzki opróżniają się z krwi i umożliwiają wypróżnianie. Zabieg potocznie nazywany usuwaniem hemoroidów, nie może więc oznaczać wycięcia tak ważnej części naszego ciała. Kiedy działają one dobrze, wszystko jest w porządku, a problem zaczyna się wtedy, gdy hemoroidy są rozciągnięte, wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. Dochodzi wtedy do stanu zapalnego, który obejmuje guzki i tkanki odbytu. Mówimy wtedy o rozwoju choroby hemoroidalnej, czyli o żylakach odbytu.
Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej?
Pojawieniu się żylaków odbytu sprzyja siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Cierpią na nie także osoby jeżdżące konno, kolarze i kierowcy oraz ci, którzy przez wiele godzin siedzą przy komputerze. Usuwanie hemoroidów czeka więc osoby, które przesiadują na pośladkach i nie dają im odpocząć. Winna może być także dieta, w której brakuje błonnika. Gdy spożywamy za mało produktów, które go zawierają i nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości płynów, cierpimy na zaparcia i zmuszamy jelita do większej pracy. Dochodzi wtedy do rozciągnięcia błony śluzowej okolic odbytu. Żylakom odbytu sprzyja także ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Poza tym, rosnący maluch uciska organy wewnętrzne i upośledza czynność jelit. Choroba częściej dotyka osoby otyłe, z przewlekłą niewydolnością krążenia, a także po operacjach okolicy odbytu i krocza.
Czy grozi nam usuwanie hemoroidów?
Rozwinięta choroba hemoroidalna wymaga interwencji lekarza proktologa, a i w tym wypadku lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli chcemy uniknąć bolesnego zapalenia, prowadźmy aktywny tryb życia, unikajmy zaparć, nie siedźmy zbyt długo, a jeśli musimy, pamiętajmy o tym, by często wstawać.
Trzeba także zrezygnować z czytania gazet podczas oddawania stolca, a w toalecie spędzać tylko tyle czasu, ile jest niezbędne, by się wypróżnić. Jeśli hemoroidy się pojawią, idźmy do lekarza, który oceni
stopień zaawansowania choroby. We wczesnym stadium zapewne zaleci tabletki o działaniu przeciwzapalnym, które zmniejszają świąd, a także maści i czopki o podobnym działaniu. Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy lub choroba jest zaawansowana, konieczne jest usuwanie hemoroidów. Lekarz wybierze jedną z nowoczesnych metod lub zleci wykonanie operacji.
Istnieje wiele metod leczenia i usuwania hemoroidów, a doświadczony lekarzy wybierz najlepszą.
Zamiast udawać, że problem nie istnieje, odwiedźmy specjalistę, który nam pomoże.