jak sie pozbyc hemoroidow?

Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej?

Hemoroidy to przypadłość, którą ma wielu ludzi. Problem ten dotyczy odbytu, czyli intymnej części naszego ciała, więc często po prostu wstydzimy się iść do lekarza. Nie odkładajmy wizyty u proktologa, gdyż owrzodzenia będą coraz bardziej bolesne, a usuwanie hemoroidów wcale nie jest skomplikowane.

Czym są hemoroidy?

Guzki krwawnicze, potocznie zwane hemoroidami, ma każdy z nas. Wyglądają one jak poduszeczki wypełnione krwią i pełnią niezwykle ważną funkcję, gdyż uszczelniają kanał odbytu, a wraz z mięśniami zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów. Swoje główne zadanie spełniają, gdy pojawia się impuls nerwowy odczuwany jako parcie. W tym momencie guzki opróżniają się z krwi i umożliwiają wypróżnianie. Zabieg potocznie nazywany usuwaniem hemoroidów, nie może więc oznaczać wycięcia tak ważnej części naszego ciała. Kiedy działają one dobrze, wszystko jest w porządku, a problem zaczyna się wtedy, gdy hemoroidy są rozciągnięte, wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. Dochodzi wtedy do stanu zapalnego, który obejmuje guzki i tkanki odbytu. Mówimy wtedy o rozwoju choroby hemoroidalnej, czyli o żylakach odbytu.

Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej?

Pojawieniu się żylaków odbytu sprzyja siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Cierpią na nie także osoby jeżdżące konno, kolarze i kierowcy oraz ci, którzy przez wiele godzin siedzą przy komputerze. Usuwanie hemoroidów czeka więc osoby, które przesiadują na pośladkach i nie dają im odpocząć. Winna może być także dieta, w której brakuje błonnika. Gdy spożywamy za mało produktów, które go zawierają i nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości płynów, cierpimy na zaparcia i zmuszamy jelita do większej pracy. Dochodzi wtedy do rozciągnięcia błony śluzowej okolic odbytu. Żylakom odbytu sprzyja także ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Poza tym, rosnący maluch uciska organy wewnętrzne i upośledza czynność jelit. Choroba częściej dotyka osoby otyłe, z przewlekłą niewydolnością krążenia, a także po operacjach okolicy odbytu i krocza.

Czytaj również  Jakie sporty możesz uprawiać w soczewkach kontaktowych?

Czy grozi nam usuwanie hemoroidów?

Rozwinięta choroba hemoroidalna wymaga interwencji lekarza proktologa, a i w tym wypadku lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli chcemy uniknąć bolesnego zapalenia, prowadźmy aktywny tryb życia, unikajmy zaparć, nie siedźmy zbyt długo, a jeśli musimy, pamiętajmy o tym, by często wstawać.

Trzeba także zrezygnować z czytania gazet podczas oddawania stolca, a w toalecie spędzać tylko tyle czasu, ile jest niezbędne, by się wypróżnić. Jeśli hemoroidy się pojawią, idźmy do lekarza, który oceni

stopień zaawansowania choroby. We wczesnym stadium zapewne zaleci tabletki o działaniu przeciwzapalnym, które zmniejszają świąd, a także maści i czopki o podobnym działaniu. Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy lub choroba jest zaawansowana, konieczne jest usuwanie hemoroidów. Lekarz wybierze jedną z nowoczesnych metod lub zleci wykonanie operacji.

Istnieje wiele metod leczenia i usuwania hemoroidów, a doświadczony lekarzy wybierz najlepszą.

Zamiast udawać, że problem nie istnieje, odwiedźmy specjalistę, który nam pomoże.