soczewki kontkatowe

Jakie sporty możesz uprawiać w soczewkach kontaktowych?

Soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla osób, które nie mogą poszczycić się dobrym wzrokiem. Niestety, pomimo dużej wygody i komfortu ich użytkowania, mają one również swoje minusy, a jednym z nich jest niemożliwość uprawiania wszystkich sportów. Odpowiadamy jakie sporty są dozwolone podczas noszenia soczewek, a jakie nie i dlaczego.

Jakie są zalety używania soczewek kontaktowych podczas uprawiania sportów?

Soczewki kontaktowe dają o wiele większy komfort, nie tylko podczas wykonywania jakichkolwiek ruchów, ale przede wszystkim komfort psychiczny. Osoba, która uprawia sport i ma je założone, nie musi martwić się niczym innym, aniżeli dobrym wykonywaniem swoich zadań. To jedna z największych zalet, jakie przemawiają za tym, aby decydować się na zakładanie soczewek, aniżeli okularów, podczas aktywności fizycznej.

Soczewki kontaktowe, jeżeli są odpowiednio nałożone, nie będą przeszkadzały absolutnie w niczym. Warto jest się na nie decydować, ponieważ dają o wiele lepszy zakres widzenia. W przypadku okularów jest on ograniczony poprzez kształt szkieł oraz fakt, iż okulary mają często grube oprawki. Ponadto często zsuwają się one z nosa w ciągu dnia, więc podczas wykonywania aktywności fizycznej jest to o wiele bardziej prawdopodobne. Soczewki nie wysuną się z oka, dlatego nie należy obawiać się nieszczęśliwych wypadków. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż soczewki nie parują, co ma miejsce podczas wzmożonego wysiłku. Zapewniają zawsze dobrą widoczność wszystkich barw i kształtów, co jest szczególnie ważne podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Czytaj również  Blender ręczny czy kielichowy – jaki wybrać?

Jakie sporty można uprawiać w soczewkach?

Zakres sportów, jakie można uprawiać mając założone soczewki kontaktowe jest bardzo szeroki. Dotyka on zarówno tradycyjnych dyscyplin jak np. bieganie, po bardziej zaawansowane, jak podnoszenie ciężarów, jazda na nartach czy desce, aż po ekstremalne wyczyny, jak np. skok na spadochronie. Nie będą one przeszkadzały w wykonywaniu żadnej z tej czynności, co więcej, pozwolą na pełną swobodę i czerpanie przyjemności z wysiłku. Jedynym odstępstwem są sporty, które są bezpośrednio związane z wodą. Niestety soczewki kontaktowe pod tym względem są bardzo delikatne i szczególnie należy uważać na to, by nie mieć ich założonych, a jeśli jest już to konieczne, by woda nie dostała się do oczu. Jest to spowodowane tym, iż soczewki są bardzo wrażliwe w stosunku do środowiska wodnego. Taki bezpośredni kontakt nie tylko może zakończyć się wysunięciem się soczewki z oka, ale również ty, iż do rogówki mogą dostać się szkodliwe bakterie. W wyniku tego może dojść do nieprzyjemnych zakażeń i chorób. Bardziej zaawansowane przypadki mogą doprowadzić nawet do trwałej utraty wzroku.

Jakie soczewki kontaktowe do sportu wybierać?

Warto jest decydować się przede wszystkim na sprawdzone firmy, które posiadają odpowiednie atesty. Ponadto soczewki jednodniowe są bardzo wygodne w użyciu i zmniejszają ryzyko infekcji. Zawsze jednak przed zakupem jakiegokolwiek produktu, warto jest skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie soczewki do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Czytaj również  Dlaczego warto jeść mięso?