O tym, że peeling jest jednym z najważniejszych rytuałów pielęgnacyjnych, wie chyba każdy. Sytuacja zaczyna komplikować się jednak w tym samym momencie, w którym pojawia się pytanie o to, jakie peelingi do twarzy (https://gemini.pl/kategoria/kosmetyki/do-twarzy/peelingi-do-twarzy) wybrać. Wbrew pozorom, mamy do czynienia z zabiegiem dość skomplikowanym. Jeśli wykonamy go niestarannie lub w niewłaściwy sposób, może przynieść nam to poważne straty.
Rodzaje peelingów do twarzy
Nadrzędnym celem peelingu twarzy jest złuszczenie, a w dalszej kolejności także pozbycie się starego naskórka. Zabieg można wykonać w gabinecie kosmetycznym, dostęp do wielu środków sprawia jednak, że przeprowadzenie go w domu nie przynosi wcale słabszych rezultatów. Obecnie najpopularniejszym jest podział na enzymatyczne i mechaniczne peelingi do twarzy, choć coraz częściej wspomina się także o peelingach chemicznych i mieszanych.
Po latach dominacji peelingu mechanicznego, dziś to jego wersja enzymatyczna okazuje się być tą, która cieszy się największą popularnością. Peeling enzymatyczny zachwyca swoją delikatnością. Za jego sukces odpowiadają enzymy roślinne, ich obecność przyczynia się jednak również do tego, że działanie peelingu jest znacznie łagodniejsze niż ma to miejsce w przypadku peelingu mechanicznego. Nie jest to zresztą wada. Po enzymatyczne peelingi do twarzy bez obaw mogą sięgać wszystkie te osoby, które mają cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień.
Jeśli liczymy na błyskawiczny, spektakularny efekt, a przy tym mamy pewność, że nasza skóra będzie w stanie go nieść, peeling mechaniczny z pewnością okaże się znacznie lepszą z opcji. Substancje, które wchodzą w jego skład wnikają z łatwością do głębokich warstw skóry, pozbycie się zrogowaciałego naskórka nie jest więc trudnym zadaniem. Niestety, stosowanie peelingu mechanicznego nie jest wolne od wad. Osoby decydujące się na taki krok muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia podrażnień. Częstą konsekwencją tego rodzaju peelingu okazują się też zaczerwienienia skóry.
Peelingi do twarzy a rodzaj cery
Jeśli zależy nam na tym, aby peeling był nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny, dobierając go miejmy na uwadze potrzeby naszej skóry. Z największym wyzwaniem mierzą się, oczywiście, osoby zmagające się z wyzwaniami cery wrażliwej – mającej skłonność do utraty wody oraz podrażnień. Problematyczna bywa jednak także cera naczynkowa. W obu przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazują się enzymatyczne peelingi do twarzy nawet, jeśli nie działają tak szybko, jak peelingi mechaniczne.
Przy cerze normalnej i tłustej, jeśli tylko nie obserwujemy aktywnych zmian zapalnych, nie ma potrzeby zachowania aż tak daleko idącej ostrożności. Znacznie lepszą opcją okazuje się w takim wypadku peeling mechaniczny. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje kosmetyków tego typu. Możemy sięgać po mechaniczne peelingi do twarzy, które powinno się stosować raz lub dwa razy w tygodniu. Coraz częściej natrafiamy jednak również na preparaty do codziennego stosowania – skuteczne, a przy tym delikatniejsze od klasycznych.