akcesoria do soczewek kontaktowych

Kupiłem soczewki i co dalej?

Soczewki kontaktowe już od wielu lat cieszą się niemałą popularnością, a grono ich zwolenników wciąż się powiększa. W ofercie producentów dostępne są różnego rodzaju soczewki, które każdy z łatwością dobierze pod względem wady, wzroku, trybu życia i indywidualnych preferencji. Jednak zakup soczewek kontaktowych to zaledwie pierwszy krok na drodze do ich właściwego stosowania. Niemniej ważna jest tu odpowiednia pielęgnacja szkieł. Dlatego też koniecznie należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do soczewek.

Jakie akcesoria na początek?

Akcesoria do soczewek kontaktowych to inaczej produkty przeznaczone do pielęgnacji lub umożliwiające prawidłowego korzystanie z soczewek. Ich podstawową rolą jest zabezpieczanie soczewek, tak aby nie straciły swoich właściwości i poprawianie komfortu użytkowników. W przypadku korzystania z soczewek o dłuższym okresie używania np. z  soczewek dwutygodniowych, miesięcznych czy rocznych, przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w pojemniczki do przechowania soczewek i odpowiednie produkty do ich oczyszczania

Pojemniki na soczewki zazwyczaj wykonane są ze szkła lub plastiku. Przeważnie składają się z dwóch przegródek. Posiadają także szczelne zamknięcie, tak aby nie dostały się tam żadne bakterie lub drobnoustroje. Pojemniki te dostępne są w różnych wzorach, kolorach, a nawet kształtach, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Czytaj również  Blender ręczny czy kielichowy – jaki wybrać?

Następnym niezbędnym i podstawowym akcesorium każdego posiadacza szkieł kontaktowych jest płyn do czyszczenia soczewek. Wyróżnia się różne rodzaje płynów, ale najczęściej spotykane to płyny chemiczne i oksydacyjne. Płyny chemiczne zawierają w składzie wiele substancji oczyszczających, natomiast płyny oksydacyjne powstają na bazie jednego środka.

Soczewki kontaktowe

Jak ułatwić zakładanie i zdejmowanie soczewek?

Zaopatrując się w akcesoria do soczewek nie sposób pominąć przyrządów ułatwiających ich zakładanie i zdejmowanie. W tej kategorii należy wyróżnić trzy podstawowe produkty. Pęseta do soczewek pomoże przy wyjmowaniu szkieł z pojemnika, natomiast specjalna przyssawka podniesie komfort zdejmowania ich z oczu. Opcjonalnie można zdecydować się na cęgi służące do otwierania i zamykania pojemnika z soczewkami.

Akcesoria dodatkowe

W dziedzinie akcesoriów do soczewek kontaktowych znajdują się także inne produkty, które w znaczący sposób ułatwią korzystanie z tej metody korekcji wzroku. Szczególne miejsce zajmują tutaj krople do oczu. Krople nawilżające to niezbędne akcesorium dla większości użytkowników soczewek. Przy długotrwałym korzystaniu ze szkieł kontaktowych gałka oczna może podlegać wysuszeniu i niedotlenieniu. W takich sytuacjach warto sięgnąć po krople, które pomogą uporać się z problemem suchych, piekących i podrażnionych oczu.

Innym sposobem na zmęczone i zaczerwienione oczy są płatki ogórkowe lub kompresy termiczne. Wśród akcesoriów do soczewek można także napotkać okulary ochronne do pływania, które skutecznie zatrzymają dopływ wody do oczu i dzięki temu nie pozwolą na zniszczenie lub zgubienie soczewki.

Czytaj również  Jak wybielić zęby?

Dla użytkowników soczewek, którzy często podróżują idealnym rozwiązaniem może być zestaw podróżny. Zawiera on pojemniki na soczewki, płyn do czyszczenia, krople do oczu oraz inne niezbędne gadżety. Dzięki takiemu zestawowi każdy użytkownik soczewek bezpiecznie uda się w podróż, bez obaw że zapomniał właściwych produktów do pielęgnacji.