dla kogo medycyna estetycza?

Medycyna estetyczna – niezbędne informacje

Medycyna estetyczna pozwala cofnąć czas, cieszyć się młodym i zadbanym wyglądem.  Jej głównym celem jest podnoszenie jakości życia dzięki zapobieganiu procesom starzenia się skóry oraz poprawie defektów kosmetycznych w wyglądzie pacjentów. Jest swoistą odpowiedzią na niską samoocenę i złe samopoczucie.

Dla kogo są zabiegi medycyny estetycznej?

Najważniejszym celem medycyny estetycznej jest poprawa jakości życia pacjentów. To właśnie do nich kierowane są usługi – osób które mają obniżoną samoocenę spowodowaną swoim wyglądem. Medycyna estetyczna umożliwia korektę niedoskonałości, hamuje procesy starzenia się, w tym likwidacji zmarszczek. Skupia się głownie na działaniu profilaktycznym, ale niejednokrotnie leczy zaawansowane zmiany na ciele pacjenta. Co więcej dziedzina ta podejmuje działania mające na celu korektę defektów estetycznych – rozstępy, cellulit, zbyt małe piersi, blizny, miejscowe nadmierne zlokalizowanie tłuszczu np. w podbródku.  W porównaniu do chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna opiera się tylko na zabiegach pozachirurgicznych. Co więcej nie wymaga rekonwalescencji po zabiegu w szpitalu i są wykonywane ambulatoryjnie.

 

Zakres medycyny estetycznej

Lekarze medycyny estetycznej stawiają sobie za główny cel – zachować równowagę między tym co wewnętrzne i tym co zewnętrzne. Śmiało można powiedzieć, że zakres zabiegów oferowanych przez specjalistów jest tak szeroki, że każdy, kto skarży się na niedoskonałości w swoim wyglądzie zewnętrznym – znajdzie coś dla siebie. Dziedzina pozwala zadbać o kondycję twarzy, usunąć znamiona, zlikwidować zmarszczki, ujędrnić wszystkie partie ciała, a nawet poradzić sobie z nadpotliwością.

Czytaj również  Czy w soczewkach kontaktowych będę widział lepiej?

 

Na co zwrócić uwagę umawiając się na zabieg?

Zanim umówisz się na wizytę u lekarza medycyny estetycznej ważne jest to aby sprawdzić miejsce, w którym będzie wykonywany zabieg oraz osobę, która się go podejmie. W polskim prawie nie ma jednoznacznego zapisu, który reguluje zakres pracy kosmetyczki i lekarza w tej dziedzinie. Głównym kryterium, które wyznacza granice wachlarzu działań jest przekroczenie granicy skórno – naskórkowej. Idąc tym tropem, tylko lekarze i pielęgniarki mogą wykonać zastrzyk, czyli w tym wypadku tylko oni mogą podawać na przykład botoks. Warto o tym wiedzieć, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na zabieg nie mając świadomości o konsekwencjach źle wykonanego zabiegu. Medycyna estetyczna jest bardzo dochodowym źródłem i mimo że wydaje się mało wymagającą dziedziną – jest najbardziej obszerna i wymaga zgłębienia wiedzy w różnych obszarach medycyny. To na co warto zwrócić uwagę to fakt, że te dwie dziedziny są od siebie zależne. W pewnym stopniu dopełniają się. Mimo że kosmetologia nie sprawi, że skóra się odmłodzi, ale ma wpływ na to aby zahamować czynniki zewnętrzne, które powodują jej starzenie.