Mleko

Mleko dla dzieci: krowie czy modyfikowane?

Pokarm kobiecy jest najlepszy dla noworodków i niemowląt. Zdarzają się takie sytuacje, w których kobieta nie może karmić dziecka piersią lub maluch nie najada się do syta. Czy w takiej sytuacji niemowlęciu można podać mleko krowie? Absolutnie nie, gdyż takie mleko ma za dużo białka i sodu, a za mało żelaza. Jeśli karmienie piersią jest niemożliwe, trzeba podawać mleko w proszku, czyli mleko modyfikowane.

Kiedy podać mleko w proszku?

Pokarm kobiecy jest najlepszy dla noworodków i niemowląt. Zawiera optymalną ilość białka, witamin i soli mineralnych dopasowanych do wieku niemowląt. Są jednak takie sytuacje, gdy kobieta nie może karmić piersią. W takiej sytuacji trzeba podać niemowlęciu mleko w proszku. Mieszanki trzeba wprowadzać stopniowo, powoli przyzwyczajają dziecko do picia z butelki. Wybierzmy mleko modyfikowane dostosowane do wieku niemowlęcia, gdyż jego skład jest dopasowany do potrzeb dziecka na danym etapie rozwoju. Wybór mleka w proszku trzeba skonsultować z lekarzem pediatrą lub położną.

Zasady karmienia mlekiem w proszku

Sztuczna mieszanka nie jest tak lekkostrawna dla niemowlęcia, jak mleko mamy, dlatego jeśli dziecko nie jest karmione piersią, a mlekiem w proszku, nie powinno mieć podawanego mleka na żądanie. Liczba karmień mlekiem modyfikowanym powinna wynosić 7-8 na dobę w pierwszych tygodniach życia, a później stopniowo się zmniejszać. To bardzo ważna zasada, gdyż częstsze podawanie mleka mogłoby powodować u dziecka problemy z brzuszkiem.

Czytaj również  Chłodnik – czyli sprawdzona metoda na upały

Czym się różni mleko w proszku od mleka krowiego?

Mleko w proszku, czyli mleko modyfikowane zostało tak zmienione, by było odpowiednie do potrzeb niemowlęcia. Jego podstawą zwykle jest mleko krowie, do którego dodaje się białka serwatkowe lub serwatkę, tłuszcze roślinne. Ponadto zmienia się ilość i rodzaj białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. Celem tych modyfikacji jest maksymalne upodobnienie mleka w proszku do ideału, jakim jest kobiecy pokarm. Skład tzw. mlek modyfikowanych początkowych zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze najmłodszych niemowląt. Mleka następne są przeznaczone dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia. Wymagania dotyczące stopnia ich modyfikacji są znacznie mniejsze. Producenci mogą dodać do mleka niektóre składniki, takie jak probiotyki, prebiotyki czy tłuszcze omega-3, pod warunkiem, że bezpieczeństwo dodanych składników udokumentowano w badaniach naukowych.

Do kiedy dziecko może pić mleko w proszku?

Nie ma górnej granicy, która wskazuje, że w danym wieku dziecko nie powinno już pić mleka modyfikowanego. Na rynku dostępne są nawet mieszanki mleka w proszku dla kilkulatków. Dzieci od 3. roku życia mają już w pełni rozszerzoną dietę, ale nadal mogą pić mleko modyfikowane zamiast (lub oprócz) krowiego, jeśli tylko je lubią. Takie mleko dostarcza organizmowi dziecka wielu cennych składników odżywczych, które są mu potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Czytaj również  Czy bakalie są zdrowe?

Mleko krowie w niewielkich ilościach można proponować dziecku już w drugim półroczu życia. Do końca pierwszego roku dominującym posiłkiem mlecznym powinien być pokarm kobiecy lub mleko w proszku. Zwykłe krowie mleko nie może być głównym pokarmem dla starszych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *