Foteliki samochodowe

Najlepsze marki fotelików samochodowych dla dzieci według testów bezpieczeństwa?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli fotelików samochodowych. Różnią się one między sobą wielkością, zastosowanymi funkcjami czy marką. Każdy jednak z nich musi spełniać określone normy, aby został dopuszczony do sprzedaży. Co roku niemiecka firma ADAC przeprowadza testy, dzięki którym powstaje ranking najlepszych fotelików samochodowych. Które marki zwyciężyły w tym roku?

Jak przeprowadzane są testy przez ADAC?

Fotelik musi być w pełni dopasowany do wzrostu i wieku dziecka. Testy przeprowadzane przez ADAC stosują najnowsze technologie, które pozwalają sprawdzić wytrzymałość fotelików w różnych wypadkach drogowych. Jedną z nowości jest wprowadzenie do testów nowego manekina, który imituje 10-latka. Wszystkie testy odbywają się zgodnie z europejskimi normami i są przeprowadzana na najpopularniejszych modelach samochodów. Są to złożone testy, na których ocenę wpływ mają poszczególne czynniki. 50% oceny punktów otrzymują foteliki, które przechodzą testy zderzeniowe. 40% oceny to łatwość użytkowania i obsługi fotelika, a pozostałych 10% to ergonomia. Skala ocen jest pięciostopniowa i oczywiście najwyższą liczbę punktów otrzymują foteliki z oceną 5,5. Należy pamiętać, że przeglądając rankingi niemieckie ocena najlepsza to 0, a najsłabsza to 5,5.

Testy zderzeniowe ADAC

Firma testuje foteliki w dwóch rodzajach wypadków. Pierwszym z nich jest zderzenie czołowe, a drugie boczne. W pierwszym wypadku dochodzi do kolizji przy prędkości 64 km/h, a w drugim przy 50 km/h. Do różnych modeli fotelików stosuje się odpowiednie manekiny, które są dopasowane wagowo do danej kategorii. W testach dzieci są ułożone na siedząco oraz na leżąco. Oczywiście są również wersje z fotelikiem ustawionym przodem i tyłem do kierunku jazdy. Czujniki monitorują wszystkie partie ciała manekina, począwszy od głowy, a skończywszy na miednicy. Testy są przeprowadzane kilkukrotnie, aby sprawdzić, czy wyniki są powtarzalne, a nie jedynie dziełem przypadku.

Czytaj również  Aspirator do nosa dla dziecka – wskazówki jak wybrać

Jakie foteliki zwyciężyły w rankingu?

Jeśli chodzi o testy fotelików samochodowych, to na pewno na uwagę zasługuje marka Nuna Prym i fotelik obrotowy klasy premium. Jest on przeznaczony dla dzieci o wadze od 0 do 13 kg. Kolejnym produktem jest Cybex Sirona S2 i-Size z systemem ISOFIX. Przeznaczony jest dla dzieciaków o wadze do 18 kg. Dla nieco starszych dzieci od 15 do 36 kg polecany jest Cybex Solution S2 i-Fix. Nadaje się dla dzieci od 3 do 12 roku życia. Nuna AACE to świetny fotelik z innowacyjnym systemem 3D growth. Fotelik można regulować pod względem wysokości, szerokości i głębokości. Nadaje się do użytku od 15 do 36 kg.

Czy warto zaufać testom ADAC?

Testy są oczywiście jedynie testami, jednak warto je uwzględnić podczas zakupów. Na pewno należy wybrać fotelik spełniający normy bezpieczeństwa. Na stronie https://www.recaro-kids.pl/foteliki.html można znaleźć wiele ciekawych modeli, które spełnią oczekiwania każdego i na pewno zapewnią ochronę dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *