czekolada e-piotripawel

Plusy i minusy jedzenia czekolady

Gorzka, mleczna, biała, z bakaliami – czekolada jest z pewnością jednym z najbardziej pożądanych typów słodyczy. Sprawdźmy, jakie są plusy i minusy jedzenia tego słodkiego produktu.

Czekolada – produkt pożądany czy kontrowersyjny?

Któż z nas nie kocha wyrobów czekoladowych? Poziom światowego spożycia czekolady wykazuje już od wielu lat tendencję rosnącą. Różnorodność smaków i produktów zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających fanów słodyczy. Włączenie wyrobów czekoladowych do codziennej diety może być jednak uznawane za pomysł dość kontrowersyjny. O podjęcie właściwej decyzji trudno m.in. ze względu na sprzeczne wyniki badań, dotyczące wpływu czekolady na nasze zdrowie. Kto ma zatem rację – zwolennicy czy przeciwnicy „królowej słodyczy”?

Dlaczego warto jeść czekoladę?

O dobroczynnych właściwościach czekolady napisano już wiele. Wiemy, że ziarna kakaowca to bogate źródło witamin (A, E, PP, B1, B3) i minerałów (cynk, żelazo, wapń). Część dobroczynnych składników ginie jednak w trakcie przetwarzania ziaren. Mimo tego, gotowy, wysokojakościowy produkt czekoladowy z pewnością można uznać za zdrowy element codziennej diety. Podkreślmy jednak dwie, istotne kwestie. Spożywana czekolada musi być wysokiej jakości, czyli posiadać ponad 50% zawartości masy kakaowej. Z punktu widzenia dietetyki, najbardziej korzystne jest spożywanie czekolady gorzkiej z zawartością masy kakaowej na poziomie ok. 70%.

Czytaj również  Co to są produkty wegańskie?

Gorzka czekolada wysokiej jakości, spożywana w umiarkowanych ilościach (czyli raczej okazyjnie, niż na co dzień) może dobroczynnie wpływać m.in. na:

  • układ krążenia – rozszerzanie naczyń krwionośnych i zmniejszanie ryzyka miażdżycy,
  • układ nerwowy – pobudzanie mózgu do działania i przyspieszanie wydzielania serotoniny, m.in. dzięki wysokiej zawartości magnezu,
  • układ odpornościowy – zmniejszanie zmęczenia i przyspieszanie usuwania niektórych toksyn z organizmu,
  • libido – za wzrost libido po spożyciu ciemnej czekolady odpowiadają flawonoidy i teobromina.

Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, gorzka czekolada jest zaliczana do grona produktów, zalecanych w profilaktyce antynowotworowej.

Wyroby czekoladowe – komu należy odradzić?

Czekolada – pomimo oczywistych, dobroczynnych właściwości – ma jednak i kilka wad. Przeciwnicy umieszczania słodyczy w codziennej diecie, wskazują przede wszystkim na wysoką kaloryczność wyrobów czekoladowych. Zaznaczmy jednak, że bogate w kalorie są czekolady mleczne i bakaliowe, czyli te ze stosunkowo niską zawartością masy kakaowej. Nie można też przeoczyć kolejnej, istotnej kwestii, czyli wysokiej zawartości cukru w wyrobach czekoladowych i czekoladopodobnych. Regularne spożywanie czekolad mlecznych i białych należy zdecydowanie odradzić osobom, borykającym się z nadwagą. Ze względu na zawartość kofeiny, czekolada spożywana w zbyt dużej ilości – o czym też nie możemy zapomnieć – może doprowadzić do uzależnienia. Spożywanie wyrobów czekoladowych należy też ograniczyć najmłodszym miłośnikom słodyczy. 

Czytaj również  Dieta dla biegacza

Jedzenie czekolady, tak jak w przypadku innych produktów spożywczych, powinno być zatem rozsądne i wyważone. Warto docenić jej dobroczynne działanie i jednocześnie ograniczyć spożywanie produktów „wzbogacanych” dużą ilością sacharozy.