krople do oczu

Pracujesz przy komputerze? Jak poradzić sobie ze zmęczonymi oczami?

Jeszcze jakiś czas temu komputery pojawiały się tylko w największych i najbogatszych przedsiębiorstwach czy domach. Teraz to norma nawet w jednoosobowych firmach, a na gospodarstwo domowe coraz częściej przypada więcej niż jeden komputer. Przed monitorem nie tylko się pracuje, coraz częściej komputery gwarantują też rozrywkę, a rekordziści potrafią spędzać przed monitorem nawet kilkanaście godzin dziennie. Czy to jest bezpieczne dla zdrowia i przede wszystkim dla oczu?

Co przepisy BHP mówią o ochronie wzroku?

Jako pierwsi wpływ komputerów na ludzki wzrok zauważyli specjaliści od przepisów BHP.  Okazuje się, że nawet najlepsze komputery nie mają korzystnego wpływu na ludzki wzrok. Jest wręcz przeciwnie – systematycznie go niszczą, jeżeli nie zostaną zachowane odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Zalecenia dotyczące pracy przed monitorem wcale nie podpowiadają jednak, jak wyeliminować niebezpieczeństwo, by móc spędzać czas przed komputerem całymi dniami. To raczej zbiór wskazówek, co robić, by wzroku nadmiernie nie nadwyrężać. Podstawa to zachować odpowiednią odległość od monitora. Ważne jest też, by patrzeć na niego pod odpowiednim kątem. Dobrze, jeśli ekran jest odpowiednio duży, w miarę możliwości warto też powiększyć przeglądane pliki, by za bardzo nie wytężać wzroku.

Czytaj również  Energetyczne śniadanie – co wybrać

Jak często robić przerwy?

Specjaliści przypominają, że trzeba pamiętać o przerwach. Jeśli przed komputerem spędza się więcej niż 4 godziny dziennie, to wzrok prędzej czy później zacznie się pogarszać. Ale dobre ćwiczenia działają relaksująco. Dlatego warto przynajmniej raz na godzinę robić sobie co najmniej kilkuminutową przerwę, oderwać wzrok od ekranu zacząć wodzić nim po krawędziach ścian i przedmiotów.

Jakie są najlepsze ćwiczenia dla oczu?

Okulistę można też zapytać o popularne ćwiczenia, które pomogą odprężyć oczy. Wbrew pozorom wcale nie są one trudne i sprowadzają się do poruszania gałkami ocznymi w odpowiedni sposób. Relaksująco na oczy i umysł działają tzw. „leniwe ósemki”. W tym ćwiczeniu trzeba wzrokiem powoli rysować ósemki. Fantastyczne efekty przynosi też palming. To błyskawiczne odprężenie dla oczu, a niektórzy twierdzą nawet, że kilkuminutowa sesja zapewnia im tak samo dobre efekty jak zdrowy sen. Palmingi polegają na zakrywaniu oczu dłońmi. Techniki można bez problemu znaleźć w sieci, a ćwiczenie ma przede wszystkim poprawiać ukrwienie oka. Palming na pewno odpręża. Jego entuzjaści twierdzą nawet, że jest wyjątkowo pomocne przy leczeniu różnych wad wzroku!

Pamiętaj! Oczy masz tylko jedne!

To jak oczy reagują na pracę przed komputerem to kwestia indywidualna. Niektórzy mogą godzinami siedzieć przed komputerem i nie odczuwać negatywnych skutków. Inni już po kilku dniach intensywnej pracy mogą zacząć skarżyć się na suchość oczu. Dość powszechne są też bóle głowy, które są ściśle związane z pracą przy komputerze. Nieustannie skupienie wzroku w jednym miejscu prędzej czy później musi zakończyć się silną migreną. Można co prawda szukać pomocy w aptekach, wziąć tabletkę przeciwbólową i zastosować krople nawilżające albo sztuczne łzy. Ale wszystko to rozwiązania doraźne i nie sprawdzają się na dłuższą metę. Zamiast tego warto wziąć za pewnik zasadę, że oczy ma się tylko jedne i trzeba o nie odpowiednio dbać. W myśl tej zasady czas siedzenia przed komputerem dobrze jest ograniczyć do niezbędnego minimum.

Czytaj również  Jak się pozbyć grzybicy stóp?