owoc granatu

Problemy trawienne? Pomoże Ci sok z granatu

Bóle brzucha czy inne problemy trawienne zdarzają się każdemu, a ich podłoże może być bardzo różne – od zwykłego przejedzenia po poważne schorzenie. Jeśli zdarza nam się to rzadko, możemy poradzić sobie bez pomocy lekarza. Jednym z problemów może być zgaga, która pojawia się wtedy, kiedy kwaśna treść pokarmowa z żołądka cofa się do przełyku. W takich sytuacjach pomoże sok z granatu. Jakie właściwości ma ten owoc?

Dlaczego żołądek boli? Kiedy pomoże sok z granatu?

Przyczyn bólu brzucha może być wiele. Jednym z problemów żołądkowych jest zgaga, która fachowo nazywana jest nadkwaśnością żołądka. W takiej sytuacji można napić się mleka, które zmywa kwas z żołądka i neutralizuje jego działanie. Wzdęcia są wywoływane przez nadmiar gazów zebranych w przewodzie pokarmowym. Ich obecność wynika ze zbyt długiego czasu trawienia oraz fermentacji treści pokarmowej w żołądku. Ze wzdęciami mogą poradzić sobie ziołowe herbaty, np. te z kopru włoskiego lub mięty pieprzowej. Jeśli pojawia się refluks, możemy sięgnąć po sok z granatu. Dostępne w aptekach środki na refluks mogą zobojętniać kwas żołądkowy, co powoduje kłopoty z trawieniem. Sok natomiast nie ma żadnych skutków ubocznych. Granaty wspomagają też leczenie biegunki, nudności, bólu brzucha i wrzodów. Jak przygotować taki sok? Wystarczy ziarenka z dwóch owoców wsypać do torebki strunowej i wałkować 2-3 minuty. Można także kupić gotowy sok.

Czytaj również  Jak podawać wino? Kilka wskazówek

Właściwości zdrowotne soku z granatu

Sok z granatu zawiera duże ilości węglowodanów, witaminy C oraz witaminy E i B5; jest także źródłem potasu, magnezu i fosforu. Oprócz tego zawiera kwas askorbinowy, flawonoidy oraz garbniki. Badania wykazały, że działa hamująco na raka prostaty i raka piersi, spowalniając namnażanie komórek nowotworowych. Ponadto poprawia przepływ krwi przez naczynia krwionośne dzięki obniżeniu ciśnienia krwi oraz redukcji złogów i zwapnień. Dla pracy żołądka ważne jest, iż stymuluje naturalną florę bakteryjną układu pokarmowego. Sok z granatu może zmniejszyć stany zapalne jelit i poprawić trawienie. Może być korzystny dla osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, a także innymi chorobami zapalnymi jelit. Zanim po niego sięgniemy, upewnijmy się, że nam nie zaszkodzi. Zawarte w grancie polifenole źle przyswajają osoby ze słabym trawieniem, czyli niewłaściwą florą bakteryjną w jelitach, zwłaszcza po 50. roku życia. Dostępność polifenoli zwiększa się prawie o 100 proc., gdy tzw. pulpa owoców poddawana jest procesowi fermentacji. Dla takich osób przy pomocy bakterii probiotycznych przygotowuje się tzw. eliksir z granatu, łatwo przyswajalny i łagodny dla żołądka.

Ile soku z granatu warto pić dziennie?

Sok z granatu (https://gemini.pl/sok-z-granatu-1000ml-19875.html) ma cierpki smak, a by go nieco złagodzić, można dodać sok z innych owoców, tworząc zdrowy napój o niebanalnym smaku. Świetnym wyborem będzie sok z pomarańczy. Można też rozcieńczyć go wodą. Dzienna dawka soku to 40 ml, a najlepiej podzielić ją na dwa razy i pić sok rano i wieczorem.
Sok z granatu jest smaczny i zdrowy, a nie mogą go pić tylko osoby, które mają tendencję do zaparć. Włączmy sok do jadłospisu, jeśli mamy problemy z refluksem, by w łagodny sposób pomógł zwalczyć dolegliwości.

Czytaj również  Dieta dla biegacza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *