Sprawdzone sposoby na białe zęby

Zęby wyrastają idealnie białe, ale przez lata tracą swój blask i stają się żółte. Nie wygląda to estetycznie i odbiera dużo uroku, więc zastanawiamy się na tym, co jest najskuteczniejsze w wybielaniu zębów. W aptekach znajdziemy kosmetyki specjalistyczne, które pomogą uporać się z tym problemem. Co naprawdę działa?

Dlaczego zęby przestają być białe? Czy wybielanie zębów może się udać?

Przebarwienia i osad nazębny pojawiają się najczęściej u osób pijących kawę, herbatę i soki owocowe. Warto więc często odwiedzać stomatologa, który usunie osad. Trzeba także usuwać kamień nazębny, czyli zmineralizowaną warstwę płytki nazębnej, będącą bezbarwną warstwą bakterii i węglowodanów. Pod wpływem barwiących płynów porowata warstwa płytki nazębnej ulega przebarwieniu, tworząc ciemniejsze obwódki przy powierzchni dziąseł. Jeśli o to nie zadbamy, wybielanie zębów nie będzie skuteczne.

Czy wybielanie zębów laserem jest najskuteczniejsze?

Spektakularne efekty w zakresie wybielania zębów daje wybielanie laserem, z którego możemy skorzystać w gabinecie dentystycznym. Stomatolog nakłada na zęby preparat wybielający, który, pod wpływem naświetlania, usuwa przebarwienia ze szkliwa zęba. Żel przenika przez szkliwo i dostaje się do zębiny, a przebarwienia stają się dużo mniejsze. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się około 2 lat, a wzmocnią go kosmetyki specjalistyczne.

Czytaj również  Medycyna estetyczna - niezbędne informacje

Samodzielne wybielanie zębów? Po jakie kosmetyki specjalistyczne sięgnąć?

Wśród kosmetyków do wybielania zębów szczególnie polecane są pasty do zębów, które zawierają substancje ścierne, tlenki fluoru bądź naturalne ekstrakty, a ich działanie opiera się na mechanicznym bądź chemicznym usuwaniu osadów, które zbierają się na powierzchni szkliwa. Niektóre pasty zawierają delikatne środki polerujące lub chemiczne, które zapewniają dodatkową skuteczność w usuwaniu plam. Pasty wybielające pomogą usunąć plamy tylko na powierzchni i nie zawierają wybielaczy. W związku z tym, mogą rozjaśnić zęby o jeden odcień. Silniejsze działanie mają żele wybielające, które nakłada się na powierzchnię zęba za pomocą małego pędzelka. Stosuje się go 2 razy dziennie przez 14 dni. Pierwsze rezultaty widać już po kilku dniach, a ostateczne po około 4 miesiącach. Paski są bardzo cienkie i po nałożeniu prawie ich nie widać, więc nie utrudnią nam codziennego funkcjonowania. Popularny jest także tackowy sposób wybielania zębów, który opiera się na środkach dostępnych bez recepty. Pierwszy krok to włożenie do ust tacki wypełnionej żelem wybielającym, który zawiera nadtlenek. Tacę nosi się przez jakiś czas, zwykle kilka godzin w ciągu dnia lub w nocy przez około 4 tygodnie.

Zanim udamy się do stomatologa na zabieg wybielania zębów laserem, skorzystajmy z kosmetyków dostępnych w aptekach i specjalistycznych sklepach. Pasty i paski wybielając pomogą wybielić zęby, jeśli mamy delikatne przebarwienia.

Czytaj również  Czy warto jeść mięso?