ząbkowanie

Ząbkowanie u niemowlaka kiedy?

Młodzi rodzice czekają na ząbkowanie u swojego dziecka. Warto wiedzieć, kiedy mogą pojawić się pierwsze zęby.

Ząbkowanie – co warto wiedzieć?

Jak wiadomo, ząbkowanie jest nierozłącznym elementem rozwoju każdego dziecka. Warto nadmienić, że u każdego dziecka przebiega ono inaczej. Ząbkowanie może rozpocząć się już nawet w drugim miesiącu życia dziecka, jednakże pierwszy pełnoprawny ząb pojawia się około 6 miesiąca. Rodzice często wpadają w niepotrzebną panikę, ponieważ w przypadku ich dzieci ząbki pojawiają się zbyt często lub zbyt późno. Ząbkowanie rozpoczyna się w różnym okresie u każdego dziecka, z tego też powodu nie należy panikować. Co ważne, ząbkowanie jest stopniowe, jednakże może zdarzyć się, że przebiegnie ono mniej lub bardziej gwałtownie, a wszystkie zęby pojawią się w jednym czasie. Niestety niesie to za sobą bardzo przykre konsekwencje dla dziecka, ponieważ będzie ono cierpiało z powodu bardzo mocnego bólu. Według ekspertów należy trzymać się zasady, która wskazuje, że gdy dziecko zacznie ząbkować to, co około cztery miesiące pojawić się mogą kolejne cztery zęby. Pierwsze zęby u człowieka, nazywa się zębami mlecznymi lub też pierwotnymi. Co ważne, dziecko ma około 20 zębów już mniej więcej w okolicach trzeciego roku życia.

Czytaj również  Foteliki samochodowe od marki Recaro - przegląd

Jak przygotować się na ząbkowanie?

Rodzice chcący zadbać o zdrowie zębów swoich pociech, powinni nawet w tak wczesnym wieku udać się na wizytę do dentysty, który ocenić może prawidłowość zębów. Jeśli ząbki nie pojawią się do pierwszego roku życia, może to świadczyć o tym, że w organizmie dziecka zachodzi nieprawidłowa gospodarka witaminowa i minerałowa. Jak wiadomo, większość dzieci nie ma problemu z ząbkowaniem, jednakże inne mogą odczuwać naprawdę znaczny dyskomfort. Objawy ząbkowania nie są do końca opisane w medycynie, ponieważ w każdym przypadku mogą być one inne. Rodzice powinni stale obserwować dziąsła dziecka po to, aby być przygotowanym na pojawienie się pierwszych zębów.

Więcej o ząbkowaniu

Dziąsła, które świadczyć mają o szybkim pojawieniu się pierwszych zębów, mogą być fioletowe lub też posiniaczone i rozpulchnione. Objawem, który świadczy o pojawieniu się pierwszych zębów, jest najczęściej silny ból, który może pojawić się na chwilę i zniknąć, jednakże możliwe jest też pojawienie się bólu bardzo silnego. W skrajnych przypadkach, u niektórych dzieci może dojść do pojawienia się krwawienia z dziąseł. Warto nadmienić, że dotyczy to niewielkiego procenta wszystkich dzieci. Co ważne, krwawienie to nie musi świadczyć o samym ząbkowaniu, ponieważ jak wiadomo, dzieci często wsadzają coś do ust. Pojawienie się krwi na dziąsłach może być również świadectwem mechanicznego uszkodzenia. Na uwagę zasługuje fakt, iż w przypadku pojawienia się krwi na dziąsłach, mimo wszystko, warto udać się do lekarza pediatry, który będzie mógł ocenić stopień zaawansowania problemu. Ząbkowanie to bardzo trudny czas dla rodziców, dlatego też trzeba być przygotowanym na wiele nieprzespanych nocy.

Czytaj również  Dlaczego tak ważne jest mycie zębów dziecka?