jak poradzic sobie ze zmarszczkami

Jak radzić sobie z pierwszymi zmarszczkami

Jako pierwsze na naszej twarzy pojawiają się zmarszczki mimiczne, czyli takie, które powstają w wyniku ruchu mięśni twarzy. Do nich zaliczyć należy przede wszystkim tak zwane kurze ławki czy lwią zmarszczkę. Pojawiają się koło oczu ust i nosa. Pierwsze zmarszczki mogą też być związane ze zbyt dużą ekspozycją skóry na słońce czy paleniem papierosów. Warto już od pierwszych oznak zadbać o skórę, by zminimalizować z marszczki. W jaki sposób to zrobić?

Jak powstają pierwsze zmarszczki?

Pierwsze zmarszczki, tak jak to zostało wspomniane we wstępie powstają w wyniku ruchu mięśni twarzy. Związane są między innymi z marszczeniem czoła, przygryzaniem warg, mrużeniem oczu, a także śmiechem. Jednak pierwsze zmarszczki, to nie jedyne zmarszczki mimiczne. Mogą pojawić się niewielkie bruzdy w wyniku zbyt intensywnego opalania, palenia papierosów, a także niezdrowej diety. Pierwsze zmarszczki pojawiają się najczęściej już w wieku ok. 30 lat. Jednak nie jest to regułą, gdyż u jednych może to być 20 u innych 35 lat.

W jaki sposób zminimalizować ryzyko powstania pierwszych zmarszczek?

Jeżeli chodzi o zmarszczki mimiczne, należy unikać zbyt intensywnej mimiki, w tym marszczenia czoła czy mrużenia oczu. Jest to bardzo trudne, ale z czasem można zapanować nad tymi nawykami. Warto kilka razy w tygodniu wykonywać specjalny masaż twarzy. Będzie on skuteczniejszy, jeżeli użyje się do niego serum przeciwzmarszczkowego lub olejki jojoba czy arganowego. Masaż należy wykonywać okrężnymi ruchami od dołu do góry, uważając przy tym aby nie napinać zbytnio skóry.

Wybierając kremy i inne kosmetyki do codziennej pielęgnacji należy zwrócić uwagę na to, czy zawierają w sobie takie składniki jak: kolagen, retinol, koenzymy, lipidy, kwas hialuronowy, a także witaminy A i E, nazywane witaminami młodości.

Codzienną dietę warto również uzupełnić w produkty bogate we wspomniane wyżej witaminy. Szczególnie polecane są zielone warzywa i owoce cytrusowe. Należy także pić duże ilości wody – około 1,5 – 2 litry dziennie, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania organizmu.

Bardzo ważny jest również zdrowy tryb życia. Najlepiej odstawić używki takie jak alkohol czy papierosy, a także zminimalizować picie kawy. Unikać należy także nadmiernej ekspozycji na słońce.

Jakie zabiegi kosmetyczne pomogą na pierwsze zmarszczki?

Pierwsze zmarszczki dość szybko się utrwalają, dlatego gdy chcemy je złagodzić warto raz na jakiś czas skorzystać z zabiegów kosmetycznych oferowanych w specjalistycznych salonach. Można skorzystać z usług kosmetyczki np. maseczki i zabiegi odmładzające, a także z medycyny estetycznej. W tym drugim przypadku widoczne efekty dają zabiegi z wykorzystaniem botoksu, który wstrzykuje się pod skórę. Jest to tak zwany wypełniacz zmarszczek. Coraz popularniejsze stają się również zabiegi z wykorzystaniem nitek kwasu hialuronowego, a także ze stężonym kwasem hialuronowym w formie żelu i kolagenem. Takie zabiegi odbudowują strukturę kolagenowe skóry i pobudza produkcję naturalnych składników odpowiedzialnych za młody wygląd skóry.