Bakalie to wręcz idealna przekąska! Są słodkie – z powodzeniem mogą zastąpić słodycze. Na bakalie składają się zarówno suszone owoce – śliwki, morele, rodzynki, jak i chrupiące orzechy – włoskie, laskowe, nerkowce. Bakalie to pożywna i zdrowa przekąska, która ma jedną – tak, tylko jedną wadę – są strasznie tuczące. Z jednej strony bardzo zdrowe, z drugiej bardzo kaloryczne – dlatego jedzenie bakalii wiąże się z jedną, najważniejszą zasadą – trzeba mieć umiar.
Jakie korzyści niesie za sobą jedzenie bakalii?
Bakalie mają mnóstwo zalet! Przede wszystkim zawierają duże ilości magnezu, potasu, witaminy E, kwasu foliowego i błonnika. Pomagają one zapobiegać nowotworom oraz zawałom. Dodatkowo bakalie łagodzą dolegliwości żołądkowe. Bakalie to artykuły sypkie po które sięgają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Są one źródłem cennych wartości odżywczych, dlatego powinny znaleźć się w codziennej diecie.
Dobry sposób na pamięć i serce? Orzechy!
Orzechy należą do bakalii i z całej grupy sypkich produktów są najbardziej wartościowe. Posiadają bardzo duże ilości dobrych tłuszczów, które znacząco obniżają poziom złego cholesterolu oraz mają właściwości przeciwzakrzepowe. Orzechy to bakalie, które polecane są szczególnie osobom z miażdżycą i chorobami serca. Posiadają również duże ilości żelaza, cynku, potasu i magnezu, który poprawia koncentrację.
Sposób na wrzody? Figi
Figi zawierają ogromne ilości błonnika. Wśród bakalii to właśnie one najlepiej radzą sobie one z zaparciami. Skutecznie odkwaszają i odtruwają organizm. Figi wykazują działanie antybakteryjne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się podczas leczenia wrzodów żołądka.
Jak uchronić się przed osteoporozą? Wystarczą… rodzynki
Rodzynki posiadają bor i wapń, które spowalniają proces wypłukiwania wapnia z kości i osteoporozę. Dodatkowo, bakalie te posiadają duże ilości błonnika, dlatego niezastąpione są również przy zaparciach. Pomagają utrzymać koncentrację – posiadają magnez oraz witaminy z grupy B.
Czy śliwki wpływają na lepsze trawienie?
Śliwki to bakalie, które znane są ze swoich przeczyszczających właściwości. Aby skutecznie pozbyć się zaparć wystarczy codziennie zjeść trzy suszone śliwki lub wypić szklankę kompotu z suszu. Suszone śliwki są również źródłem witaminy C, E oraz beta-karotenu czyli substancje, które wykazują właściwości antynowotworowe.
Dlaczego warto jeść suszone banany?
Suszone banany również należą do bakali. Skutecznie obniżają one ciśnienie krwi, głównie dzięki dużej ilości potasu. Zalecane są również dla osób, które mają problemy z wrzodami – banany stymulują powstawanie śluzu, co przyspiesza gojenie się wrzodów.
Na co powinno się zwracać uwagę kupując bakalie?
Artykuły sypkie poddane suszeniu dodatkowo się konserwuje. Ma to na celu zabezpieczenie produktów przed rozwojem pleśni podczas transportu oraz przechowywania. Stosuje się benzoesan sodu, sorbinian potasu, sorbinian sodu. W przypadku owoców dodatkowo stosuje się gazowanie owoców dwutlenkiem siarki. Ładnie wyglądające bakalie to zakonserwowane bakalie, dlatego lepiej wybierać produkty ekologiczne. Może wyglądają mniej atrakcyjnie, ale w ich składzie nie ma żadnego składnika oznaczonego literą „E”.