soczewki

Czy soczewki jednodniowe są dla mnie?

Jednodniowe soczewki kontaktowe nie mają zbyt długiej historii – na rynku pojawiły się dopiero w 1995 roku. Bardzo szybko jednak stały się popularne i docenione przez osoby z wadami wzroku. Pozwalają jednocześnie dbać o wzrok i zachować zasady higieny oka – czy wszyscy mogą nosić takie soczewki? U kogo najlepiej się sprawdzą?

Czym są soczewki jednodniowe?

Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju soczewki należy zmieniać każdego dnia – wieczorem wyrzucamy zużytą parę do kosza, a następnego dnia rano wkładamy nową. Najczęściej wykonywane są z hydrożelu, czyli miękkiego i giętkiego materiału. Przekazują one tlen do oka za pomocą wody – im więcej jej będzie, tym soczewka będzie bardziej miękka. Dzięki nim oko pozostaje dobrze nawilżone, jednak mogą być nieco kłopotliwe w aplikacji. Na rynku pojawiły się więc soczewki jednodniowe nowszej generacji – silikonowo-hydrożelowe. W porównaniu do zwykłych hydrożelowych są nieco grubsze i bardziej sztywne, co może ułatwiać ich zakładanie. Znacznie lepiej przepuszczają tlen do oczu, jednak silikon to materiał, który może wywoływać różne reakcje alergiczne i trzeba o tym pamiętać.

soczewki mylenshop

Jakie są zalety jednodniowych soczewek?

Coraz więcej osób rezygnuje z okularów na rzecz jednodniowych soczewek. Ich użytkownicy doceniają je za brak konieczności codziennej pielęgnacji. Po całym dniu noszenia wystarczy zdjąć zużytą parę soczewek i wyrzucić – nie trzeba więc ich codziennie czyścić, chować do specjalnego pojemniczka ani kupować dodatkowych środków do pielęgnacji. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie również ze względu na mniejsze ryzyko rozwoju infekcji. Przy soczewkach miesięcznych każde, nawet najmniejsze zaniedbanie, może przyczynić się do powstania zapalenia rogówki czy spojówek. W przypadku soczewek jednodniowych jest ono znikome, ponieważ każdego dnia zakładamy nową parę, wyjętą prosto z hermetycznego opakowania. Ponadto zakup jednodniowych soczewek może na dłuższą metę być tańszym rozwiązaniem. Choć musimy za nie zapłacić więcej niż za soczewki miesięczne, to nie musimy kupować do kompletu specjalnego pojemnika ani preparatów do ich czyszczenia – unikamy więc dodatkowych kosztów.

Czytaj również  Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Kto może nosić soczewki jednodniowe?

Jednodniowe soczewki to idealne rozwiązanie dla aktywnych osób, które lubią często uprawiać sporty – a zwłaszcza pływać w basenie. W wodzie znajduje się wiele drobnoustrojów, które mogą przeniknąć na soczewkę i wywołać infekcję. Po wyjściu z basenu wystarczy zmienić soczewki na nową parę, aby skutecznie uniknąć rozwoju nieprzyjemnych i często dość bolesnych dolegliwości. Mogą z nich korzystać osoby z niemal każdym typem wady wzroku – zarówno dalekowzrocznością, krótkowzrocznością, jak i astygmatyzmem czy prezbiopią, czyli tzw. starczowzrocznością. Takie soczewki dostępne są zazwyczaj w zakresie od -0,25 do -12 dioptrii, jak również od +0,25 do +6 dioptrii. Mogą je nosić także osoby, które oprócz daleko- czy krótkowzroczności mają jednocześnie astygmatyzm – wtedy należy pod uwagę brać nie tylko liczbę dioptrii, ale i oś cylindra oraz jego wartość.

Poza tym, soczewki jednodniowe sprawdzą się świetnie u alergików i osób, które dopiero zastanawiają się nad rezygnacją z okularów. Wystarczy kupić kilka par i sprawdzić, jak się w nich czujemy – po takim teście można podjąć ostateczną decyzję, czy szkła kontaktowe są lepsze niż okulary.