szkła kontaktowe

Czy w soczewkach kontaktowych będę widział lepiej?

O soczewkach kontaktowych krąży wiele mitów. Często można spotkać się z błędnym bądź niepełnym wyobrażeniem na temat ich użytkowania i funkcji, wynikającym z braku podstawowej wiedzy. Niektórzy uważają, że noszenie szkieł kontaktowych jest niewygodne lub nawet niezdrowe, co jest całkowitą nieprawdą. Jednym z zasadniczych pytań, które zadają sobie osoby z wadą wzroku jest to, czy w soczewkach widzi się lepiej niż w okularach?

Przewaga soczewek nad okularami

Wiele osób obawia się, że w soczewkach będzie widzieć gorzej niż w okularach, podczas gdy w rzeczywistości zazwyczaj jest wręcz odwrotnie. Szkła kontaktowe mają tę przewagę, że umieszcza się je bezpośrednio na rogówce. Okulary korygują wadę wzroku z odległości około 1-2 cm, a soczewki na poziomie oka. Okazuje się, że ta niewielka odległość potrafi znacznie wpłynąć na jakość widzenia. Soczewki spoczywają bezpośrednio na samym oku i poruszają się wraz z gałkami ocznymi, dzięki czemu ich użytkownik ma zagwarantowany większy komfort w postaci lepszego widzenia obwodowego oraz szerszego pola widzenia niż w przypadku korzystania z okularów. Nosząc szkła kontaktowe, można uprawiać różne sporty – nie wypadną nam one z oczu, a noszenie okularów jest w wielu przypadkach niewygodne lub wręcz niebezpieczne. Warto zwrócić też uwagę na to, że soczewki są odporne na zachodzenie mgłą, nie zaparowują podczas wchodzenia do ciepłego pomieszczenia, nie tłuką się oraz są odporne na deszcz.soczewki kontaktowe

Czytaj również  Dlaczego warto jeść mięso?

Soczewki a astygmatyzm

To prawda, że astygmatyzm stanowił niegdyś przeszkodę dla osób, które chciały nosić szkła kontaktowe. Mogły one korygować wyłącznie najprostsze wady wzroku. Dzięki współczesnym innowacjom oraz postępowi technologicznemu astygmatyzm nie stanowi już bariery. Obecnie przy pomocy szkieł kontaktowych można korygować astygmatyzm samodzielnie bądź w połączeniu z inną wadą (krótko lub dalekowzrocznością). Soczewki kontaktowe można nosić w każdym wieku, zarówno niemowlęcym, jak i podeszłym. Należy zawsze pamiętać o ich prawidłowym dopasowaniu do wady i oka oraz o ich prawidłowym użytkowaniu.

Soczewki są bardzo wygodnym i dobrym rozwiązaniem przy korekcji wad wzroku. Nierzadko poprawiają one wzrok skuteczniej niż okulary. Wszystko za sprawą tego, że szkła kontaktowe nakładane są bezpośrednio na rogówkę i poruszają się wraz z okiem, co zapewnia ich użytkownikowi szersze pole widzenia. Soczewki są odpowiednie dla osób w każdym wieku, również dla tych, u których zdiagnozowano astygmatyzm.