Coraz więcej osób, które cierpią na wady wzroku decydują się na zmianę dotychczasowych, tradycyjnych szkieł, na szkła kontaktowe. Od kiedy tylko pojawiła się alternatywa dla okularów, zaczęła ona budzić wokół siebie duże kontrowersje. Chodzi tutaj przede wszystkim o konieczność codziennej pielęgnacji, a także trudności związane z zakładaniem oraz zdejmowaniem soczewek. Temat nadal jest ‘gorący’ jednak prawda jest taka, że prędzej czy później, każdy właściciel okularów będzie zastanawiał się nad zmianą okularów na szkła kontaktowe. I okulary, i soczewki służą temu, aby poprawić wzrok, dlatego warto przełamać swoje obawy i uprzedzenia i spróbować – chociaż raz.
Czy soczewki rzeczywiście są takie wygodne?
Nie da się ukryć, że soczewki bardzo często wybierane są ze względu na dużą wygodę. Nie spadają, nie zsuwają się z nosa – nie trzeba ich cały czas poprawiać. Nawet podczas długiego noszenia nie odczuwa się zmęczenia oczu – co jest często zauważalne przy noszeniu okularów. Soczewki zapewniają ogromny komfort – zwłaszcza podczas uprawiania sportów czy zwykłych codziennych czynności. Okulary za to, dość często przeszkadzają. Trzeba je od czasu do czasu poprawiać i też uważać, aby ich nie uszkodzić.
Jak to jest z tą pielęgnacją soczewek?
Soczewki dają od siebie ogromny komfort, w zamian za to, oczekują odpowiedniej pielęgnacji. Zaraz po każdym użyciu, soczewki należy dokładnie zdezynfekować, umyć i umieścić w specjalnym płynie i pudełeczku. Te czynności są codziennością dla osób, które noszą soczewki. Jeśli komuś się nie chce o nie dbać, to soczewki, nie będą nadawały się do użytku. Z okularami jest znacznie łatwiej – wystarczy od czasu do czasu je przetrzeć i po kłopocie.
Jak powinno się zakładać soczewki?
Początkowo, aplikacja soczewek może wydawać się trudna i skomplikowana, a nawet nieco dziwna, jednak wszystko co nowe, jest obce. Przede wszystkim należy na początku się rozluźnić. Proces zakładania soczewek kontaktowych jest bardzo prosty, jednak wymaga on cierpliwości i nieco wprawy.
Od czego zacząć zakładanie soczewek kontaktowych?
Zawsze, zakładanie soczewek należy rozpocząć od umycia rąk. W ten sposób usuwane są drobnoustroje, pozostałości kosmetyków czy kurz – a wszystko to, może przyczynić się do podrażnienia oczu.
Co zrobić z soczewką?
Soczewkę należy umieścić na palcu wskazującym i przemyć ją za pomocą płynu do soczewek. Wolną ręką warto przytrzymać górną i dolną powiekę – proces aplikacji soczewki jest wtedy znacznie łatwiejszy.
Gdzie powinno się patrzeć podczas zakładania soczewki?
Wiele osób podczas tego ‘zabiegu’ woli patrzeć w drugą stronę lub w dół, jednak to zależy od osobistych preferencji użytkownika i nie ma większego znaczenia. Po całym procesie zakładania soczewki, wystarczy kilka razy mrugnąć, bądź na chwilę zamknąć oczy – i gotowe!
O czym warto pamiętać?
W czasie korzystania z soczewek najważniejszą kwestią jest higiena. Oprócz soczewek warto zaopatrzyć się w płyn do ich przemywania oraz specjalnego pudełeczka do przechowywania. Ponadto, istotne są również zalecenia producenta – nie powinno się ‘nadużywać’ terminu przydatności soczewek – można w ten sposób pogorszyć wzrok.