Spędzasz 8 godzin dziennie przed komputerem? Zadbaj o zdrowie Twojego kręgosłupa

Przy biurku siedzimy wiele godzin, a każdy, kto spędza przy nim więcej 8 godzin dziennie, w końcu zacznie narzekać na to, że coś go boli. Bóle pleców, kłucie w łokciu czy ból w nadgarstku mogą bardzo dokuczać, więc warto zrobić wszystko, by ich uniknąć. Warto wybrać do biura naprawdę wygodne krzesła biurowe oraz podpórki pod plecy, podnóżki ergonomiczne i podkładki pod mysz, które sprawiają, że praca przy biurku będzie przyjemniejsza.

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy? Krzesła biurowe i inne meble

Pracując przy biurku, trzeba przede wszystkim wygodnie siedzieć. Oznacza to, iż stanowisko pracy powinno być tak zaprojektowane, by pracownik mógł przybierać zmienną pozycję siedzącą. Krzesła biurowe powinny być zaprojektowane tak, by można było zachować kąty lekko rozwarte w stawach: łokciowych, biodrowych i kolanowych. Plecy powinny być lekko odchylone do tyłu i wsparte na oparciu fotela wyposażonego w mechanizm synchroniczny. Przy większości prac wygodny jest kąt odchylenia do tyłu o około 15°. Jeśli krzesło jest mało wygodne, pamiętajmy o podpórkach pod plecy, a by zadbać o właściwe ułożenie nóg, skorzystajmy z podnóżka ergonomicznego.

Jak prawidłowo siedzieć na krzesłach biurowych?

Siedząca i bardzo wyprostowana postawa bardzo mocno obciąża kręgosłup. Warto wybrać taki fotel, by móc tak usiąść, by jak najmniej obciążało to kręgosłup. Uda powinny znajdować się równolegle do podłogi, a jeśli nie ma takiego kąta, podłóżmy pod stopy podnóżek ergonomiczny, który kupimy w sklepach ze sprzętem komputerowym i w jednej z popularnych sieci z wyposażeniem wnętrz. Siedziska krzeseł biurowych trzeba ustawiać na taką wysokość, aby jego krawędź przy kolanach nie uciskała ud, a stopy swobodnie wspierały podudzia. Większość tanich foteli podnosi lekko do góry krawędź siedziska, co powoduje większy nacisk na podudzie i odczuwalny dyskomfort, który szczególnie się odczuwa po kilku godzinach pracy. Rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie podnóżka ergonomicznego, by stopy były wyżej.

Czytaj również  Jak dbać o skórę latem?

Wybieramy odpowiednie meble. Jakie krzesła biurowe kupować?

Kupując biurko, wybierzmy je tak, by przedramiona i dłonie były położone równolegle do blatu. Wysokość blatu powinna być ustawiona trochę poniżej wysokości łokci. Ważne jest, aby dłonie podczas pracy z klawiaturą czy myszą, znajdowały się na linii będącej przedłużeniem przedramienia.

Kąt między oparciem a siedziskiem na poziomie miednicy musi być mniejszy niż 90˚, dlatego obrotowe krzesła biurowe są lepsze niż krzesła z mechanizmem synchronicznym. Jeśli oparcie nie jest wygodne, dokupmy podpórki pod plecy. Wraz z podnóżkiem stanowią zestaw osób dbających o ergonomię. Podnóżek powinien mieć co najmniej 45 cm szerokości i 35 cm głębokości oraz zakres regulacji co najmniej 11 cm. Osoby obsługujące komputer muszą także korzystać z myszki. Powinna ona znajdować się jak najbliżej użytkownika. Gdy myszka znajduje się blisko ciała, zmniejsza się napięcie szyi i ramion. Specjalne żelowe podkładki pod mysz i nadgarstki mogą poprawić komfort pracy.

Podpórki pod plecy, podnóżki ergonomiczne i podkładki pod mysz to pomocnicy każdego pracownika biurowego. Nie kosztują dużo, a pracę uczynią znacznie przyjemniejszą nawet wtedy, gdy kupione przez szefa krzesła biurowe nie są zbyt wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *