Jak podawać wino? Kilka wskazówek

Organizowanie przyjęć, nawet w gronie przyjaciół i rodziny, nie jest wbrew pozorom zadaniem łatwym. Nieodłącznym jego elementem są często różnego rodzaju alkohole np. dobre wino. Jak należy serwować ten trunek? Jakie zasady obowiązują w tym przypadku? Jak można uniknąć gafy?

Temperatura wina a jego smak

Alkohole takie jak wino, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie powinny być serwowane w temperaturze pokojowej. Tymczasem trunek serwowany w nieodpowiedniej temperaturze, traci swój wyjątkowy smak. Wino czerwone podaje się w temperaturze 13-18 stopni Celsjusza, a białe 8-12 stopni Celsjusza. Wina musujące z kolei powinny być serwowane schłodzone, w temperaturze nie wyższej niż 8 stopni Celsjusza. Generalnie lepiej podać wino chłodniejsze niż cieplejsze.

Jakie kieliszki wybrać do wina?

Alkohole powinno podawać się zawsze w odpowiednich do tego kieliszkach. Wina biała serwuje się w kieliszkach o cienkiej ściance, które posiadają długą i wąską nóżkę. Do win czerwonych przeznaczone są kieliszki bardziej pękate z krótszą nóżką.

Oczywiście w czasie przyjęcia organizowanego w domu, nie trzeba się stosować do zasad panujących w najlepszych restauracjach. Wino otwiera się za pomocą korkociągu, ale nie należy go nigdy wkręcać do końca. Wówczas drobinki korka mogą się bowiem dostać do alkoholu. Prezentuje się to mało estetycznie. Po wyjęciu korka, butelkę należy wytrzeć za pomocą serwetki.

Czytaj również  Barwniki spożywcze - wszystko, co musisz wiedzieć

Sprawdź: https://www.e-piotripawel.pl/kategoria/alkohole/2

Serwowanie wina – co warto na ten temat wiedzieć?

Przy nalewaniu dojrzałego wina, kieliszek należy trzymać lekko pochylony za nóżkę. Alkohol powinien spływać po jego ściance. W przypadku wina młodego, kieliszek może stać na stole. Płyn zawsze nalewa się powoli. Kieliszki przeznaczone do wina białego napełnia się do połowy, do czerwonego tylko w 1/3.

Bardzo skomplikowana jest sama sztuka degustowania wina. Na początku przyjęcia podaje się z zasady wino lekkie lub wermut na pobudzenie apetytu. Może być to wino białe wytrawne, które idealnie pasuje np. do sera pleśniowego. Z kolei alkohole półsłodkie czy półwytrawne dobrze komponują się z daniami drobiowymi i rybnymi. Do mięs czerwonych serwuje się wino czerwone półwytrawne lub wytrawne. Na koniec, do deser podawane jest wino słodkie lub półsłodkie. Można też zaserwować wówczas wino musujące. Oczywiście i tak kluczem do sukcesu w przypadku każdego przyjęcia jest miła atmosfera.

Podstawowe zasady serwowania wina

Należy pamiętać w tym przypadku o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim wina biała zawsze podaje się przed czerwonymi, a młode przed starymi. Wina wytrawne powinny być serwowane przed słodkimi, a lekkie przed ciężkimi.

Wina są wyjątkowym i alkoholami, to nie budzi żadnych wątpliwości. Królują na różnego rodzaju przyjęciach, imprezach towarzyskich, bankietach itd. Uważane są za jeden z bardziej eleganckich rodzajów alkoholi. W Polsce cieszą się zresztą z roku na rok coraz większą popularnością.

Czytaj również  Chłodnik – czyli sprawdzona metoda na upały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *